SÜRMENE ABDULLAH KANCA MESLEK YÜKSEKOKULU HAKKINDATANITIM BROŞÜRÜNÜ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu hayırsever iş adamlarımızdan Sayın Abdullah Kanca tarafından yaptırılarak bütün altyapı ve laboratuar donanımlarıyla eğitim-öğretime hazır durumda Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne devredilmiştir. Trabzon'un Sürmene İlçesi Çamburnu beldesinde yer alan yüksekokul binası en son inşaat teknikleri ile standartlara uygun kalitede malzemeler kullanılarak inşa edilmiştir. Yüksekokulun bir yanında (doğusunda) KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi diğer yanında (batısında) ise Yeniay –Çamburnu Tersane Tesisleri yer almaktadır. AKMYO bu konumuyla, Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi’nde görev yapan akademisyenlerden eğitim desteği almaya açıkken, tersanede de staj yapabilme ve pratik uygulamaları yerinde görebilme olanağına sahiptir.
KTÜ Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu, Yükseköğretim Kurumu tarafından başlatılan çift diploma projesi kapsamında yer alan Türkiye genelindeki Devlet ve Vakıf Üniversitelerine ait 17 Meslek Yüksekokulundan birisidir. Bu proje kapsamında var olan programlarımızdan Elektrik Programının ayrıca bir de İngilizce Eğitim verecek olan kısmının açılması işlemleri son aşamaya gelmiştir.

Electricity Technology adı ile açılan bu programın eğitim dili tümüyle İngilizce olup, öğrenciler tümüyle bir yıl hazırlık sınıfı okuduktan sonra yüksekokulundaki programlarına başlayacaklardır. Bir yıl yüksekokulumuzda eğitim gördükten sonra yurt dışında anlaşmaya varılmış dengi bir okula giderek eğitimlerini orada tamamlayacak ve her iki üniversitenin diplomasını alacaklardır. Bu proje kapsamında İngiltere’den College Of North West London ile anlaşma yapılmış olup, 2010-2011 öğretm yılında öğrenci alınması için çalışmalar sürdürülmektedir. Bu uygulamanın bir parçası olarak Electricity Technology Programı 2010 Mart ayı sonuna doğru İngiliz EDEXCEL Akreditasyon kuruluşu tarafından denetlenerek akredite edilmiştir. Bir programımızın da olsa EDEXCEL tarafından akredite edilmesi yüksekokulumuzun uluslararası tanınmışlığını artırmıştır. Çift diploma uygulaması bir programla sınırlı kalmayıp, Electronics Technology ismi ile diğer bir programımız da çift diploma kapsamında kurulması için karar alınmıştır.

AKMYO’nda tek hedef, mezunlarının iş dünyasında aranan elemanlar olmasını sağlamaktır.
TEKNİK PROGRAMLAR:

1. Elektrik Programı
2. Elektronik Teknolojisi Programı
3. Gemi İnşaatı Programı
4. Gemi Makinaları İşletme Programı
5. Makine Programı


6. Mekatronik Programı
Bu teknik programlardan Elektrik Programı ile Mekatronik Programı’na ilk defa 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında ek kontenjan ile 40'ar öğrenci alınarak eğitime başlanmıştır. Gemi İnşaatı Programı ve Gemi Makinaları İşletme Programı dışındaki diğer programlara ise 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle öğrenci kabulü başlamıştır.

AKMYO öğrencilerinin özel bazı programlar çerçevesinde yurt dışındaki benzer eğitim kurumlarında da eğitim görmeleri hedeflenmektedir. Bu amaçla bütün teknik programlarda bir yıl İngilizce hazırlık sınıfı açılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Gemicilikle ilgili programlara alınacak öğrencilerde ve verilecek eğitimde Denizcilik Müsteşarlığınca belirlenen özel bazı durumların sağlanması gerekmektedir. Örneğin;

· Gemi Makineleri Programı’nda görev yapacak en az 3 öğretim elemanının Deniz deneyimine sahip Uzak Yol Başmühendisi, Uzak yol Vardiya Mühendisi veya Gemiadamları Eğitim ve Sınav Yönergesine uygun özelliklere sahip olmaları üzerinde durulan önemli çalışmalardan biridir.

· Yabancı Dil okutmanlarından en az birinin Denizcilik İngilizcesi verebilecek özellikte olmasına özen gösterilmektedir.

Bu programlarla ilgili özel ve genel bilgiler aşağıda her program için ayrıca verilmektedir.LABORATUVARLAR
1.MEKATRONİK LABORATUARI
Modern ve en son teknolojiyle kurulan Mekatronik Laboratuarlarımızda Hidrolik ve pnomatik sistemlere işikin 4 tane deney masamız vardır. Bu masalar çift taraflı olupaynı anda 2 grup deney yapabilmektedir.

20 tane PC mevcuttur. Bu PC’lerin her birinde Fluidsim(Festo firmasının programı) Simülasyon programı kuruludur. Bu simülasyon programında deney setlerinde yapılan deneylerin gerçek zamanlı simülasyonu yapılabilmektedir.


2.ELEKTRONIK LABORATUARI

40 öğrenci kapasiteli elektroteknik laboratuarında öğrencilerimiz 24 kişilik gruplar halinde faydalanacaklardır.


3.ELEKTRİK LABORATUARI:

Modern ve en son teknolojiyle kurulan Elektrik Laboratuarımızda öğrencilerimiz; Elektrik makinaları deneyleri, PLC ve PIC deneylerini 24 kişilik gruplar halinde uygulama imkânlarına sahiptirler

4. CAD/CAM TASARIM LABORATUARI :

Her biri 50 kişilik olan CAD/CAM laboratuarımız hizmete hazır bulunmaktadır. Bu amaçla gerekli tüm yazılımlar ana makineye yüklenmiş olup, bütün öğrencilerimizin kullanımına sunulmaya hazırdır. Bu laboratuarda öğrenciler teknik resim derslerini bilgisayar ortamında rahatlıkla yürütebilmektedirler.

5.BİLGİSAYAR LABORATUARLARI

Her birinde 50 bilgisayar bulun 4 adet PC ve Bilgisayar uygulamaları laboratuarı öğrencilerin kullanımına açıktır. Derslerin yanı sıra diğer çalışma saatlerinde de öğrenciler bu laboratuarları kullanabilmektedirler.
6.GEMİ MAKİNELERİ LABORATUARI

24 öğrenci kapasiteli gemi makineleri laboratuarı kuruluş çalışmaları sürmektedir 7.KONTROL LABORATUARI
24 öğrenci kapasiteli kontrol laboratuarı kuruluş çalışmaları sürmektedir.

AKMYO’NUN ALT YAPI OLANAKLARI :
Alanı:8000 m2 Kapalı AlanÖğrenci Kapasitesi : 800 Öğrenci Kapasiteli 6 BölümDerslik : 55 Öğrenci Kapasiteli 16 Derslik Teknoloji Sınıfı: 55 Öğrenci Kapasiteli 4 Teknoloji Sınıfı Laboratuvar : 55 Öğrenci Kapasiteli 7 Laboratuar Kütüphane : 150 Öğrenci Kapasiteli Kütüphane Konferans Salonu : 210 Öğrenci Kapasiteli Konferans Salonu Yemekhane : 220 Öğrenci Kapasiteli Yemekhane Kafeterya : 140 Öğrenci Kapasiteli Kafeterya Isıtma Sistemi

:

Merkezi ısıtma sistemi mevcuttur. Isıtma sistemi son teknoloji sistemlerini kullanan, otomatik olarak çalışma özelliğine sahip, kendisnden koruma üniteleri olan bir yapıya sahiptir. Ayrıca bir de yedek ünitesi bulunmaktadır.Havalandırma: Yüksekokul ayrıca bir havalandırma sistemine de sahiptir.Elektrik: Elektrik kesintilerinde acil olarak devreye girecek bir generatör sistemi mevcuttur.İnternet yüksekokul binasındaki bütün derslik, laboratuar ve bürolarında internet hattı bulunmaktadır.Ayrıca Wireless İnternet Hizmetiyle Yüksekokulun heryerinden kablosuz internete bağlabilme imkanı bulunmaktadır. İnternet bağlantısı fiberoptik ağ yapısı ile merkez Kampuse bağlıdır.Bilgisayarlar IBM Think Clint Server Sistemi ve WYSE uzaktan LAN erişimi ile r ana bilgisayar sistemine yüksekokul binasının her yerinden bağlantı kurmak mümkündür. Anabilgisayardaki veriler mirror site ile sürekli yedeklenmekte sistem çalışması kesintiye uğratılmadan bakım ve onarım yapılabilmektedir. Ana bilgisayar üzerinden çalıştırılabilen CAD/CAM, Simülasyon v.b. yazılımlara her birinde 50 bilgisayar bulunan 4 ayrı bilgisayar laboratuarından (toplam 200 PC) ulaşılarak gerekli çalışmalar yapılabilmektedir. Ayrıca Elektrik, Endüstriyel Elektronik, Kontrol, Mekatronik, Proses Kontrol vb laboratuarlarda bulunan bilgisayarlardan da ana bilgisayara ve buradaki yazılımlara ulaşmak mümkündür.
Tüm PC 2.4 GHZ ve 4 GB Ram özellikliğine sahiptir.


150 Öğrenci Kapasiteli Kütüphanemiz bulunmaktadır. Okulumuz 2008-2009 yılında öğretime girdiği için gerekli kitaplar tedarik edilmeye çalışılmaktadır.

210 kişi kapasiteli konferans salonumuz aktif halde öğrencilere hizmet vermektedir. Konferans salonumuzda haftanın 1 günü seminer hazırlık çalışmaları devam etmektedir.220 Öğrenci Kapasiteli Yemekhanemiz aktif olarak haftanın 5 günü öğrencilerin öğle yemeği ihtiyacını gidermektedir
Öğrencilerimizin bina dışında olduğu gibi bina içinde dinlenebileceği mekanlar mevcuttur.