Bir çok konuda eleştirilerin odağında olan KTÜ rektörü Prof. Dr. Süleyman BAYKAL sonunda konuştu. Hem de ne konuşma. Baykal, rektörlüğünü yaptığı üniversitenin dibe vurmasını görmüyor, gidip İzmir'de Trabzon'a Devlet Konukevi yapılmasını istiyor. Baykal'ın sarfettiği sözleri kısaca hatırlayalım, 'Cumhurbaşkanı ya da Başbakanımızın otel odalarında dinlenip çalışması doğrusu bana hoş gelmiyor.'
STK'ları bu yönde kamuoyu oluşturmaya çağıran Baykal, 'Bu projeyle Trabzon'un marka değeri yükselecektir' demiş.

Sayın rektörüm, temsil ettiğin koltuk bir çok sorunla karşı karşıyadır. Öğrencilerin sorunları başta olmak üzere başarının her sene geriye gitmesine ne diyeceğiz. Öğretim üyesi olarak yetersiz kadroyla çita iyice düşmüş. Sırf bu bölgede ki, insanların tercih sebebi olan Karadeniz Teknik Üniversitesi de şimdi de Özel Üniversitelerin tehdidi altında yaşamını sürdürüyor. Şimdilik Özel üniversiteler zayıf ama ileri de güçleneceklerini unutmamak lazım.

Asıl acı olan KTÜ rektörünün Trabzon'da değil de İzmir'de konuşması.Trabzon'da şehirle kopuk bir durum sergileyen Baykal'dan başka başka temsil ettiği koltuk hakkında, ilim hakkında konuşması beklenirken Trabzon'a devlet konuk evi yapılmasını istemesini kim nasıl izah edecek merak ediyorum. Karadeniz fıkrası gibi bu olay karşısında şaşırmış durumdayım. Aday olacak diyeceğim istifa edecekler arasında göremedim kendisini. Bu kurumları şaha kaldıracak isimler bir köşede oturduğu sürece bu işler düzelmez. Siyasetin gölgesinde kalacak bir eğitim yuvasından başarı beklemek ne kadar doğru?

Ben hiç kimsenin borazanlığını yapacak bir durumda değilim. Ama anlatılanlardan, şahit olduklarımdan, yaşananlardan çıkardığım sonu. KTÜ'de işlerin hiç de iyi gitmediği yönünde. Baykal'ın herkesin bildiği bu konu hakkında çalışmalar yapıp sorunu çözmesi beklenirken ortaya çıkan bu tablo ağızdan dökülen sözler kim nereye koyacak merak ediyorum.

Buradan Baykal'a çağrı yapıyorum. Sevgili rektörüm, aday olurken bir çok vaatler de bulunup eskilerin yanlışlarından ders alıp doğru işler yapacağından den vurmuştunuz. Bizler de hayırlı olsun'a geldiğimizde memnuniyetimizi belitmiş başarılar dilemiştik. Gelinen nokta da sizin göreve geldiğinizden bu güne kadar KTÜ'de bir gelişme değil gerileme olduğu yönünde.

Sizden ricam, lütfen kurumunuzu iyice bir gözden geçirip eksikleri yerinde tespit edip sorunları ivedilikle çözmenizdir. Kalın sağlıcalıkla...

Kaan Tarkan Üzen
KTÜ'nün rektörü varmış - Doka Haber - Doğu ve Kararlı Habercilik