Karadeniz Teknik Üniversitesi Forumu - Forum KTÜ Foruma Hoş Geldiniz.
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  09.Mart.2009
  Mesajlar
  36
  Üye No
  222
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart Gürsel KÜÇÜKYILDIZ, Asım KESER ,Mehmet GÜMÜŞ

  Gürsel KÜÇÜKYILDIZ

  1960 yılında Trabzon Beşikdüzü’nde doğdu. Üniversite eğitimi için gittiği İstanbul’da devrimci mücadeleye aktif olarak katıldı. 1980 yazında bir çatışma sonucunda bacağından yaralandı. Tedavisinin ardından iyileşmek için Beşikdüzü’ne geldi. Gürsel Küçükyıldız Beşikdüzü’ndeyken 12 Eylül darbesi oldu. Tamamen iyileşmediği halde, zor günlerde arkadaşlarıyla birlikte olmak istedi, İstanbul’a geri döndü. İstanbul’a geldiğinde 12 Eylül’ün ağır koşullarında eski ilişkilerini yeniden kuramadı; arkadaşlarının çoğu ya yakalanmış ya da kaçak durumdaydı. Bu arada devrimcilerin Karadeniz’in kırsal kesimde direniş örgütlemeye çalıştıklarını duyunca Giresun’a geldi. Ancak Karadeniz’de devrimciler Gürsel Küçükyıldız’ı tanımıyorlardı. İlişki kurmakta büyük güçlük çekti.
  Bir arkadaşı anlatıyor:
  “1981 Şubat’ında direniş mücadelesine katılmak için Giresun’a gitmiştim. Bir süre sonra arkadaşlar, “Gürsel Küçükyıldız adında biri var; dağa çıkmak istiyormuş, ama hakkında çok fazla şey bilmiyoruz” dediler. Oysa ben çok iyi tanıyordum. Haber göndererek görüşmeye çağırdım. Görüştüğümüz evde yüzyüze gelene kadar benimle görüşeceğini bilmiyordu. Kapı açılıp benimle karşılaşınca, o hep gülen gözlerinden yaşlar akmaya başladı. Artık kendisini, tanıyan birini bulduğu ve dağa çıkabileceği için sevinçten ağlıyordu. Uzun süre dağa çıkmaması, aranmadığı ve polis tarafından tanınmadığı için mücadeleyi şehirde yürütmesi için ikna etmeye çalıştım; başaramadım. Nisan ayında, birgece vakti beline silahını yerleştirdi ve heyecanla dağın yolunu tuttu. İşte bir ay sonra, vücudunda - abartmıyorum yüzün üzerinde kurşun yarasıyla köyüne döndü.”
  Gürsel Küçükyıldız, Espiye direniş grubuna katılmıştı; 1981 yılında Mayıs’ın son günü, Kozköy’de 6 arkadaşıyla birlikte öldürüldü. Ölümünden sonra annesi bir erkek çocuk daha doğurdu; adını ‘Gürsel’ koydular…


  Asım KESER

  1958 yılında Artvin’in Ardanuç İlçesi’nde doğdu. Devrimci harekete ilk kez Artvin’de katıldı. Giresun Eğitim Enstitüsü’nde anti-faşist mücadeleyi örgütleyenlerden biri oldu. Giresun Merkez’deki mahallelerde direniş komitelerinde sorumluluk aldı.
  Polis otosunun taranmasına adı karışınca Asım Keser de kırsal kesimdeki örgütlenmeye geçti.
  12 Eylül sonrasında Espiye-Tirebolu-Keşap direniş grubunda yer aldı.
  31 Mayıs 1981 sabahı Kozköy yakınlarıdaki ormanlık arazide öldürülen devrimcilerden biri de Asım Keser’di…
  Ahmet KILIÇ
  1961 yılında Espiye’de doğdu. Espiye’deki Devrimci Gençlik mücadelesi içinde yetişti. Espiye’nin faşist işgalden kurtarılması mücadelesinde yer aldı. Liseyi bitirince İstanbul’a gitti. Bir yandan siyasal çalışma içinde yer alırken, bir yandan da geçimini sağlamak için işportacılık yaptı.
  12 Eylül’den sonra Espiye hattındaki direniş grubu içinde yer aldı. 31 Mayıs 1981′de 6 arkadaşıyla, askeri birliklerle girdikleri Kozköy’deki çatışmada yaralı olarak yakalandı. İlçe merkezine götürülürken yol boyunca işkenceye maruz kaldı. Hastanede tedavisi engellendi ve ölüme terkedildi.


  Mehmet GÜMÜŞ

  1958 yılında Giresun’un Keşap İlçesi’nde doğdu. Erken yaşta evlenmişti. Devrimci mücadeleye ortaöğrenim yıllarında Keşap’ta atıldı. Giresun Eğitim Enstitüsü’nde okuduğu yıllarda anti-faşist mücadelede rol oynadı. Mehmet Gümüş, Giresun Gençlik Derneği (GENÇ-DER) yönetim kurulu üyesiydi.
  Kahramanmaraş katliamının protesto gösterileri sırasında gündeme gelen bir polis otosunun taranması olayı nedeniyle gözaltına alınıp ağır işkencelere uğradığı halde istenen ifadeyi vermedi ve çıkarıldığı mahkemede salıverildi. 12 Eylül’ün hemen öncesinde silah taşıma suçuyla tutuklandı ve Giresun Kapalı Cezaevi’ne konuldu.
  12 Eylül’ü burada karşıladı. Çıkar çıkmaz Espiye-Tirebolu-Keşap grubuna katıldı. 31 Mayıs 1981 sabahı Kozköy’deki çatışmada 6 arkadaşıyla birlikte öldürüldü. Doğan çocuğuna ‘Mehmet’ adını verdiler…

  Alaattin MURTAZA

  1961 yılında Tirebolu’da doğdu.
  Tirebolu’da bir devrimcinin öldürülmesi, iki devrimcinin de yaralanması olayının faillerinden MHP’li Emin Türker’in öldürülmesi olayı nedeniyle tutuklandı. Firar ederek kırsal kesimdeki mücadeleye katıldı. 12 Eylül sönrası Espiye hattındaki direniş grubunda yer aldı. 31 Mayıs 1981′de Kozköy’de 6 arkadaşıyla birlikte öldürüldü.


  Zeki SUBAŞI

  1957 yılında Artvin’in Şavşat İlçesi’nde doğdu. Devrimci harekete henüz Artvin’de okuduğu yıllarda katıldı. Liseden sonra Rize Eğitim Enstitü’süne girdi. Burada süren anti-faşist mücadele içinde yer aldı. Devrimci faaliyetlerinden dolayı Giresun Eğitim Enstitüsü’ne sürüldü.
  Üzerinde yakalanan bir silah nedeniyle bir süre Giresun, Görele ve Şavşat cezaevlerinde tutuklu kaldı. Tahliyesinden sonra mücadeleye geri döndü.
  12 Eylül’den sonra il ve ilçe merkezlerinde yoğıınlaşan devlet baskısına karşı Giresun’da kırsal kesim örgütlenmesine ağırlık verildi. Bu doğrultuda biri Bulancak ve Giresun üstlerindeki kırsal bölgede, diğeri de Espiye, Tirebolu ve Keşap üstlerindeki dağlık kesimde silahlı iki gıup oluşturuldu. Zeki Subaşı Espiye-Tirebolu-Keşap grubunun sorumlusu idi.
  31 Mayıs 1981 günü bir ihbar üzerine yapılan operasyonda Kozköy yakınlanndaki ormanlık arazide Hasan Sabitoğlu, Mehmet Gümüş, Asım Keser, Alaattin Murtaza, Ahmet Kılıç ve Gürsel Küçükyıldız’la birlikte öldürüldü

 2. #2
  Çalışkan Üye
  Üyelik tarihi
  04.Şubat.2009
  Mesajlar
  174
  Üye No
  128
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  Biyografilerin ilk cümlelerini okuduğumuzda Karadeniz de çok daha fazla yoğunlaşan asimilasyon ve gericileştirme politikasının sebeplerini anlayabiliyoruz.Bir zamanlar Küçük kova denilen Maçka,darbe de oğullarını askere yollamamak için saklayan Tonyalı anneler,Mustafa Suphileri,Harunları yetiştiren doğu karadeniz şimdi mafya yetiştiriyor.

 3. #3
  Site Sahibi - Genel Yönetici
  Üyelik tarihi
  13.Kasım.2008
  Mesajlar
  1,285
  Üye No
  1
  Ettiği Teşekkür
  1
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  Maçkadan iki ideoloji çıkar. Ya faşist, Ya komünist.
  karşılık vermek değil onların işi,
  ya da sorgulamak herhangi bir şeyi...
  savaşıp ölmek hepsinin kaderi.
  hepsi ölümün vadisine,
  sürdü atlarını altıyüzü de.
  __________________________________________________ ______________
  www.cemertem.com


 

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

   

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
bu sitede yazılanların tümü, üyelerimizin kişisel bilgi, yorum ve düşüncelerinden oluşur. doğruluk garantisi yoktur. türkiye cumhuriyeti kanunlarında yazılı olan ne varsa ilgili tüm kanunlar burada da geçerli olup aksi davranışlar ilgili üyeyi bağlamaktadır. üyelerin kaydettiği yazıların tüm hakları ve aidiyetleri forum ktü'ye devredilmiş sayılır. sitede yayımlanan özgün içerikli yazıların kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayınlanması doğru değildir. bunu yapan tosundur. bu şekilde yürütülmesi durumunda iş bu kişi karadeniz teknik üniversitesi fatih kampüsünde ikinci öğretimlerin ders çıkışı esnasında bir gece vakti kurtlara yem yapılacaktır. bundan doğacak herhangi bir sorunda yüce güçlere telgraf çekilecektir ve bütün sınavlarından ff alması gibi lanetlere maruz kalabilecektir. hukuki gereksinimler haricinde üyelerimizin her türlü bilgileri sevimli hayalet casper'ın korumakla yükümlü olduğu "forum ktü kozmik odası"nda saklı tutulur, gerçek bilgileri verilemez. sigara içmeyin ciğerlerinize yazıktır.
-copyright © 2008-2015 forum ktü-

Yukarı Git