Greenpeace’in efsanevi gemisi Rainbow Warrior Türkiye’ye geldi. Üç aydır devam ettiği “Akdeniz’i Koruyalım” kampanyası boyunca Malta, İspanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan ayaklarını tamamlayan gemi, 6 Eylül Pazar akşamı İstanbul Boğazı’na giriş yaptı. Beşiktaş İDO İskelesi’ne demirleyen Rainbow Warrior iki gün boyunca İstanbulluları ağırlayacak.
8 Eylül akşamı demir alarak güneye doğru yola çıkacak geminin sonraki rotası ise İzmir, Datça, Marmaris olacak. Türk sahillerinde devam edecek tur boyunca da yine sosyal bilinci arttıracak etkinlikler, paydaş toplantıları ve kıyılardaki tahribatın boyutlarını tespit eden belgeleme çalışmaları yapılması planlanıyor.
Akdeniz için harekete geçme zamanı

Geminin güvertesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, Akdeniz’in insanların yarattığı bir çok yıkıcı tehditle karşı karşıya ve acilen korunmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Bugüne kadar alınan önlemler, zarar görmüş deniz kaynaklarının iyileştirilmesi için yeterli olmadığını anlatan Dökmecibaşı, yapılması gerekenin tamamen koruma altına alınmış büyük ölçekli deniz rezervleri ağının oluşturulması ve bunu yapacak siyasi iradenin yaratılması olduğunu belirtti.Basın toplantısına katılan Rainbow Warrior’in kaptanı Derek Nicholls ise Türkiye’de de kampanya kapsamındaki dökümantasyon çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.
Haziran ayında başlayan tur boyunca, Greenpeace’in deniz rezervleri önerisini güçlendirecek ve denizlere yönelik tehditleri gündeme getirecek bilimsel araştırmalar yapılıyor, yasadışı balıkçılığa karşı eylemler düzenleniyor ve deniz rezervleri ağı konusunda siyasilerin kararlarını etkileme faaliyetleri sürdürülüyor.
Akdeniz için Var mısın? Yok musun?

Greenpeace, bu çalışmalara kamuoyu desteği sağlamak amacıyla ‘Akdeniz için Var mısın Yok musun’ imza kampanyası başlattı . Bu kampanya ile hedefimiz, bir deniz rezervleri ağının oluşturulması için kamuoyunun harekete geçebilmelerini sağlamak ve denizlerimizin sürdürülebilirliği için çevresel kaygıların herşeyin üstünde olması gerektiğini yetkililere de hatırlatmak.
Gemiye siz de davetlisiniz!

Rainbow Warrior İstanbul ve İzmir’de herkesin ziyaretine açık olacak. Ailenizi ve arkadaşlarınızı alın ve bir gününüzü dünyanın en ünlü gemilerinden birinde geçirin.
Istanbul: 8 Eylül 2009 Beşiktaş IDO İskelesi,
11:00 - 18:00
(Bahçeşehir Üniversitesi karşısı)
İzmir: 13 Eylül 2009 Pasaport Limanı
11:00 - 18:00