Karadeniz Teknik Üniversitesi Forumu - Forum KTÜ Foruma Hoş Geldiniz.
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  05.Mayıs.2013
  Mesajlar
  10
  Üye No
  4236
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Thumbs up Karadeniz Teknik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Tanıtımı

  KTÜ Hukuk Fakültesi 26.10.2007 tarihinde kurulmuştur. Eğitim – Öğretim faaliyetlerine KTÜ Ana ( Kanuni ) Kampüsünde kendisine ait ve modern teknolojik araç ve gereçlerle donatılmış dersliklere sahip binasında yürütmektedir.
  Fakülte Yönetimi
  DEKAN: PROF. DR. OSMAN PEHLİVAN
  DEKAN YARDIMCISI: DOÇ. DR. ADİL ŞAHİN
  DEKAN YARDIMCISI: YRD. DOÇ. DR HÜSEYİN AYAZ
  FAKÜLTE SEKRETERİ: PERİHAN KUKUL


  Fakülte Kurulu Üyeleri
  DEKAN: PROF. DR. OSMAN PEHLİVAN
  KAMU HUKUKU BÖLÜM BAŞKANI: YRD. DOÇ. DR MUSTAFA CİN
  ÖZEL HUKUK BÖLÜM BAŞKANI: YRD. DOÇ. DR RECEP NARTER
  FAKÜLTE SEKRETERİ: PERİHAN KUKUL


  Karadeniz Teknik Üniversitesi Tanıtım Filmi

  DEKANIN MESAJI

  Doğaya ve doğala olan talebin giderek artarak çok üst seviyelere yükseldiği günümüz dünyasında, yeşillikleri, denizi ve tarihsel geçmişiyle bir cazibe merkezi olan; çıkardığı kanunlarla Dünyada hukuk devleti anlayışının öncüsü sayılan Cihan Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman'ın doğup yetiştiği 4000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip Trabzon'da kurulmuş olan Karadeniz Teknik Üniversitesi Hukuk Fakültesi, genç ve dinamik yapısıyla milletimize ve bütün insanlığa hukuk alanında en iyi hizmeti sunma iddiasıyla eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.


  Ülkemizde hukuk eğitimine yönelik giderek artan talebi karşılamak; bu çerçevede insanlığın evrensel ortak değerlerinden olan adalet anlayışının gelişmesine ve yerleşmesine katkı sağlayacak nitelikte ilkeli ve özgür düşünceli hukukçular yetiştirmeyi hedefleyen Fakültemiz, 2008 yılında kurulmuş olmasına karşın, kısa zamanda üst sıralarda tercih edilir bir fakülte konumuna gelmiştir.


  Fakültemiz, üniversitenin Trabzon'un şehir merkezindeki yerleşkesinde bulunmaktadır. Deniz kenarında ve hava alanının bitişiğinde bulunan yerleşkemiz, modern öğrenim mekanları ve sosyal tesisleri ile birlikte zengin bir kütüphaneye sahiptir. Barınma ve ulaşım sorunun yaşanmadığı bu yerleşkedeki Hukuk Fakültesi binası, en yakın ilişkisi dolayısıyla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binasın yanında ve son derece modern bir tarzda inşa edilmiştir.


  Bilindiği gibi, insan maddi ve manevi yönüyle bizatihi en büyük değerdir. Hukuk bilimi insanlık değerlerine en çok hizmet eden bir bilim dalıdır. İnsanın maddi varlığı kadar manevi değerlerinin de korunması ve geliştirilmesi her zaman büyük önem taşır. Bu nedenle fakültemizin misyonu, özellikle insan onurunun korunması için yazılı hukuk metinlerine sıkışıp kalmayan, ufku açık, vizyon sahibi, insan hak ve hürriyetlerini korumaya ve genişletmeye yönelik, özgür ve ileri görüşlü yorumlar getirebilecek genç hukukçular yetiştirmeyi amaçlamaktadır.


  Yalnız kanunları bilmekten ibaret olmayan hukuk eğitiminin önemi her geçen gün artmaktadır. Bir hukukçunun adil, tarafsız ve bağımsız olmak gibi vasıfları, temel hukuk bilgilerine vakıf olmanın yanında, sosyoloji, felsefe, tarih, ekonomi ve siyaset bilimi ile de donatılmasını gerekli kılmaktadır.


  Giderek artan öneminden dolayı Hukuk Fakültesi mezunları toplumda son derece itibarlı bir konuma sahip bulunmaktadır.


  Hukukçular, gerek hakim ve savcı sıfatıyla, gerekse avukat olarak her yerde saygı gösterilen değer verilen kişilerdir.


  Hukuk Fakültemiz, doğayla iç içe güzel Trabzon'umuzda, Türkiye'nin en eski ve köklü üniversitelerinden biri olan Karadeniz Teknik Üniversitesinde, hukuk eğitimine yönelik talebi karşılamak, ilkeli, özgür, ortak ve evrensel değerlere katkı yapabilecek hukukçular yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amacı ve heyecanı bizimle birlikte paylaşabilecek idealist gençleri aramızda görmek istiyoruz. Bu sıcak çatı altında, engin hukuk dünyasını hep birlikte keşfetme hedefini gerçekleştirelim. Yönetim ve öğretim elamanı kadrosu olarak, sizlerin ideallerinize ulaşmanız için her türlü özveriye hazırız.


  Prof. Dr. Osman PEHLİVAN
  DEKAN


  Kazanılan Derece
  Hukuk Fakültesi mezunlarına HUKUK alanında lisans diploması verilir.
  Derecenin Seviyesi: Lisans
  Çalışma Şekli: Tam Zamanlı


  Kabul ve Kayıt Şartları
  Türkiyedeki orta öğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler için başvuru şartları; Üniversite Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)'den Eşit Ağırlık alanında yeterli puanı almak ve Lise ve dengi okul diplomasına sahip olmak şeklindedir. Türk liselerine denk bir okuldan mezun olan ve başvuru koşullarını sağlayan yabancı uyruklu öğrenciler de üniversitemizin Hukuk lisans programına öğrenim görmek için başvuruda bulunabilirler. Yabancı uyruklu öğrenciler ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ile başvuruları değerlendirilmek üzere kabul edilecektir. Ayrıca yabancı uyruklu öğrenci kontenjanları için başvuruda bulunan adayların lisans programlarının belirlenen kayıt şartlarını taşımaları da gerekmektedir. 2009 yılı YÖS kılavuzunda KTÜ Hukuk Fakültesine bir kontenjan ayrılmıştır.


  Öncel Eğitim Tanımlaması
  Türk Yüksek öğretim kurularında öncel öğenimin tanınması süreci daha başlangıç aşamasındadır. Bu nedenle Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin tüm programlarında da öncel eğitimin tanınması tam olarak başlatılmış değildir. Ancak, bölümlerin zorunlu müfredatlarında yer alan Temel Bilgisayar ve İngilizce gibi dersler için her dönem başında muafiyet sınavı düzenlenmektedir. Bu derslerden kendi kendilerine öğrenme sürecini tamamlayan ya da değişik yollarla bu derslerdeki öğrenme çıktılarını sağladığını düşünen öğrenciler bu sınavlara girebilme hakkına sahiptir. Sınava giren öğrencilerden başarılı olanlar ders programındaki ilgili dersten muaf olurlar.


  Dereceye Yönelik Kurallar
  Programda mevcut olan (toplam 240 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlayan ve 4.00 üzerinden en az 2.0 ağırlıklı not ortalaması elde eden öğrencilere HUKUK alanında lisans diploması verilir.


  Program Profili
  KTÜ Hukuk Lisans Programı her biri iki yarıyıldan oluşan dört öğrenim yılında, toplam sekiz yarıyılda tamamlanır. Dört yıl süren lisans eğitimi düzeyinde oluşturulan müfredat programı, hukuk eğitiminde temel bilgi donanımını kazandırmaya yöneliktir. Bu kapsamda müfredatta özel hukuka ve kamu hukukuna ilişkin temel zorunlu dersler yanında, uzmanlık alanlarına ilişkin olarak daha spesifik seçimlik dersler de yer almaktadır. Yürürlükte olan yönetmeliğe göre öğrencilerin devam zorunluluğu vardır ve fakültemizde ders geçme esası uygulanmaktadır. 2009-2010 eğitim-öğretim yılından bu yana Hukuk Fakültesi`nin kontenjanı altmış öğrencidir. Lise birincileri için ise iki kişilik kontenjan ayrılmıştır. Bu öğrenciler ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi sınavla alınırlar.


  Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
  Öğrencilerin aldıkları derslerden başarılı olup olmadıkları bir ara sınav, ve bir de dönem sonu sınavı olmak üzere İKİ aşamada değerlendirmeye tâbi tutulmaktadır. Geçme notu tespit edilirken, ara sınav % 50 ve dönem sonu sınavı da % 50 oranında etkili omaktadır. Öğrenci, bir dersten başarılı sayılabilmek için en az 50 ve üzeri not (harf notu olarak CC) almak gerekir. Eğer bir dönemde aldığı derslerin not ortalaması 2.00'ın üstünde olan bir öğrenci, 45-49 arasında bir not (harf notu olarak DC) aldığı dersten de başarılı sayılmaktadır.


  Mezuniyet Şartları
  Programda mevcut olan (toplam 240 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak ve 4.00 üzerinden en az 2.0 ağırlıklı not ortalaması şartını sağlamak.


  Mezunların İstihdam Profilleri
  Hukuk Fakültesi mezunlarına tanınan iş imkanları oldukça geniştir. Fakülte mezunları, yarışma sınavlarında başarılı olmak ve mesleğin icrası için gereken bazı şartları (örneğin staj gibi) yerine getirmek koşuluyla, kamu veya özel sektörün her kademesinde rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Kaymakam, adli hakim-savcı, idari hakim-savcı, müsteşar, avukat, noter, müfettişlik (banka-bakanlık...vb), uzman yardımcısı (hukuki) gibi kadrolar Hukuk Fakültesi mezunlarının istihdam edilebileceği kadrolardan bazılarıdır.


  Üst Derece Programlarına Geçiş
  Dört yıllık lisans eğitimini tamamlayan hukuk fakültesi mezunları, istedikleri takdirde ve gerekli şartları yerine getirmek koşuluyla lisansüstü eğitime devam edebilmektedir. Lisansüstü programlara; lisans başarı düzeyi, ALES, yabancı dil bilgi düzeyi ve programların özelliklerine göre aranılan ve duyurularda belirtilen diğer niteliklere uygun olan adaylar değerlendirilerek öğrenci alınır. Başvuracak adayların; Hukuk Fakültesi lisans diplomasına sahip olmaları ve ALES'ten belirli standart puanı almaları gerekir. Lisans öğreniminin yurt dışında tamamlanmış olması durumunda Yükseköğretim Kurulunca verilmiş denklik belgesi aranır. Başvuracak adayların; lisans mezuniyet belgesi ve ALES sonuç belgesinin yanı sıra, KPDS, ÜDS veya eşdeğerliği Üniversitelerarası Kurulca belirlenen sınavların birinden alınan yabancı dil puanlarını gösterir belgelere de sahip olmaları gerekir. Diğer koşullar Enstitü Yönetim Kurulları tarafından tespit ve ilan edilir.


  İletişim Bilgileri
  Adresi: Karadeniz Teknik Üniversitesi - İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Binası - 3. Kat - 61080 TRABZON
  Telefonu: +90 462 377 28 76
  Belge Geçer: +90 462 325 32 10
  E-Posta: osmanpehlivan@ktu.edu.tr
  Web Adresi: T.C.Karadeniz Teknik Üniversitesi


  Bölüm Olanakları
  Karadeniz Teknik Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde eğitimde kalitenin sağlanması amacıyla öğrencilere modern bilgisayar laboratuarları ile eğitim-öğretim imkânları sunulmaktadır. Öğrencilerimize Başbakanlık ve Türk Eğitim Vakfı tarafından verilen bursların yanında ihtiyacı olan öğrencilere Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca beslenme ve giyecek yardımı da yapılmaktadır. KTÜ Güçlendirme Vakfı da her yıl ihtiyaç sahibi öğrencilere çeşitli maddi katkılarda bulunmaktadır. Hukuk Fakültesi öğrencileri ve personeli Karadeniz Teknik Üniversitesi yemekhanesinden istifade edebilmektedir. Yemekhanemiz hafta içi her gün dört çeşit yemeği uygun fiyatlarla, çok hijyenik bir ortamda öğrenci ve personelimizin hizmetine sunmaktadır. Hukuk Fakültesi öğrencilerinin de istifade edebileceği Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, çağdaş iç ve dış görünümü, sahip olduğu materyal çeşit ve sayısı, nitelikli personeli ve tam otomasyona geçmiş hizmet anlayışı ile Türkiye'nin örnek kütüphanelerinden biridir. Toplam 110.000'den fazla Türkçe ve yabancı dilde yazılmış kitap, 50.000'den fazla süreli yayının bulunduğu kütüphanede, bütün yayınlar LC sistemine uygun şekilde düzenlenerek açık raf sistemine göre hizmete sunulmuştur. Her yıl giderek sayıları artan veritabanları ile 30.000'den fazla e-kitap ve 29.000'den fazla e-dergiye online erişmek mümkündür.


  Bölüm Dersleri


  1. Yıl KTÜ Hukuk Fakültesi Dersleri  2. Yıl KTÜ Hukuk Fakültesi Dersleri  3. Yıl KTÜ Hukuk Fakültesi Dersleri  4. Yıl KTÜ Hukuk Fakültesi Dersleri


  Facebook: KTÜ HUKUK FAKÜLTESİ Öğrencileri Grubu

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  05.Mayıs.2013
  Mesajlar
  10
  Üye No
  4236
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2013-2014 Taban Puanları ve Bölümleri

  Karadeniz Teknik Üniversitesi - Hukuk Fakültesi - Puan Türü: TM-2 - Kontenjan: 205
  Taban Puanı: 405,02999 - En Yüksek Puan:440,20937

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  05.Mayıs.2013
  Mesajlar
  10
  Üye No
  4236
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2013-2014 Taban Puanları ve Bölümleri

  Hukuk Fakültesi
  Puan Türü: TM-3
  Kontenjan: 257
  Taban Puan: 398,10877
  Tavan Puan: 434,59215
  lüşlerim; Acılarımı örtmeye çalışan ağır işçilerdir.
  ¸.•´¸.•¨) ¸.•¨)


  (¸.•´ (¸.•´ (¸.•¨¯` ʍuhiββi


 

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 4 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 4 misafir)

   

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
bu sitede yazılanların tümü, üyelerimizin kişisel bilgi, yorum ve düşüncelerinden oluşur. doğruluk garantisi yoktur. türkiye cumhuriyeti kanunlarında yazılı olan ne varsa ilgili tüm kanunlar burada da geçerli olup aksi davranışlar ilgili üyeyi bağlamaktadır. üyelerin kaydettiği yazıların tüm hakları ve aidiyetleri forum ktü'ye devredilmiş sayılır. sitede yayımlanan özgün içerikli yazıların kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayınlanması doğru değildir. bunu yapan tosundur. bu şekilde yürütülmesi durumunda iş bu kişi karadeniz teknik üniversitesi fatih kampüsünde ikinci öğretimlerin ders çıkışı esnasında bir gece vakti kurtlara yem yapılacaktır. bundan doğacak herhangi bir sorunda yüce güçlere telgraf çekilecektir ve bütün sınavlarından ff alması gibi lanetlere maruz kalabilecektir. hukuki gereksinimler haricinde üyelerimizin her türlü bilgileri sevimli hayalet casper'ın korumakla yükümlü olduğu "forum ktü kozmik odası"nda saklı tutulur, gerçek bilgileri verilemez. sigara içmeyin ciğerlerinize yazıktır.
-copyright © 2008-2015 forum ktü-

Yukarı Git