51. Bölge (şu an Air Force Flight Test Center, Detachment 3 ayrıca Dreamland, Watertown Strip, Paradise Ranch, The Box, Groom Lake, Neverland ve diğerleri şeklinde de bilinmektedir), sahibi Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri olan ve bilindiği kadarıyla uçak ve düşman silahları inceleme, analiz etme ve araştırma merkezi olarak kullanılmakta olan yerdir. Yeni uçakların da test ve geliştirme yeri olarak da kullanıldığına inanılmaktadır. UFO teorilerinin de üzerinde üretilmesi ile ünlüdür.

51. Bölge, ABD Las Vegas'ın 153 km. kuzeyinde, Groom Irmağı yakınında olup Nevada Test Sahasi ve Nellis Hava Kuvvetleri Sahası ile çevrelenmiştir. En yakın yerleşim birimi, hemen kuzey sınırında bulunan Rachel kasabasıdır. 51. Bölgenin içinde bulundugu arazi 76 km. karedir ve bu ebat Connecticut Eyaletinden biraz küçük olup, Lübnandan ise biraz daha büyüktür.

Las Vegasdan 130 mil kadar uzaklIkta, ıssız Nevada Otoyolu 375'de Mile Marker LN 29.5'de, yöreden bir çiftçi tarafindan kullanilan tek bir posta kutusu vardir. Black Mail Box (siyah posta kutusu şimdilerde beyaz), bu geniş otobandaki tek sınır noktasi olduğu için burası, inançlı insanların geldiği yerdir. Bu sınırın öte tarafi olan 51. Bölge topraklarına giriş kesinlikle yasaktir. Etrafa girilmez ve güvenlik güçleri girenleri öldürme yetkisine sahiptir yazılı büyük levhalar vardır ve her taraf güvenlik kameralarıyla çevrilmiştir. Ne karadan ne de havadan bu çok gizli üssün 30 mil etrafına hiç kimse yaklaştırılmamaktadır.
51. Bölge'nin özel güvenliği Cammo Dudes ismi verilen bekçiler sağlamaktadır. Sınıra yaklaşan insanları ve araçları belli bir zamandan sonra uyarmakla görevlidirler. Şayet uyarı sonucu siviller sınırdan ayrılmazsa yüksek miktarda para cezası kesilmektedir. Cammo Dudeslerin rütbesi yoktur. 51. Bölgeye yetkisiz hiç kimse alınmadığından daha üst düzey askeri görevlilerin öldürme yetkisi bulunmaktadır.Area.51 Olarak bilinen bu yerde en onemli seylerden biri UFO'lardır UFO'larin gercek oldugu kanitlanmistir fakat 51. Bolge bunu kimselerin duymamasini saglamistir.

Ufolarla ilgisine gelince, bu bölge test uçuşlarının yapıldığı UFO gözlemleriyle doludur. Evet, 51. Bölge'de, başta 1947 Roswell'de düşen UFO enkazı olmak üzere, birçok olayda ele geçen UFO enkazları -ki bunlarin en az 9 tane olduğu söylenmekte- bölgedeki yeraltı hangarlarında tutulmakta ve bunlar üzerinde bilimsel ve teknolojik amaçlı araştırmalar yapılmaktadır.

Bob Lazar, askeri yetkililer tarafından Los Ala'tan 51. Bölge'deki S-4 denilen bir alanda, Groom Lake'nin güneyindeki Papoose Lake'de bir askerî üste, dünyadışı kaynaklı uçan cisimlerin teknolojisi ve propulsion sistemlerini çözmesi için getirilen bilimadamlarindan biridir. Lazar dedigine göre, kendisi ele geçmis olan bir UFO'nun reverse engineer "tersine mühendislik" ile ilgili kısmında çalışmış, fakat orada bulunduğu süre içinde hiç dünyadışı varlikla karşılaşmamıştır.

Lazar'ın iddia ettiği eğitimsel belgeler, kesinlikle dogrulanmış ve üstte çalıştığı, vergi ve maaş bildirisinden de dogrulanmıştır. Lazar'ın bu konuda 1989 yılında, kendini basın ve televizyonlar aracılığıyla deşifre etmesinin nedeni, öldürülme korkusundandir. Çünkü kendisi, en yakın arkadaşına çalıştığı gizli projeleri anlatmış ve bir gece arkadaşıyla birlikte 51.Bölge'nin etrafında gizlenerek, arkadaşına gece 03'ten sonra talim yapan UFO'ları izlerken , güvenlik timlerine yakalanmışlar ve 3 gün - 3 gece boyunca sorguya çekilmişlerdir. Öldürülme korkusuna kapılan Lazar, çareyi kendini deşifre etmekte bulmuş ve ilk önce Las Vegas TV'den ünlü programcı George Knapp olmak üzere, CNN Larry King'te dahil birçok Kanala çıkmıştır.

Lazar'ın bu akıllı davranışı, hem hayatının kurtulmasını, hem de Amerka'nın yıllardir tüm dünyadan gizlediği 51. Bölge'nin deşifre olmasını sağlamıştır. Lazar, iddialarını ilk olarak televizyon röportajlarında yaptığı için, birçok meraklı kişi, uçan uzay araçlarının, UFO 'ların parıltısını yakalamak için üsse en yakın kamu alanlarına gelmeye baslamışlar. Birçok insan, burada UFO gözlemlemiş ve hatta bazıları manevralar yapan bu ışıklı cisimleri filme almayı başarmıştır.. Bu görüntüler, dünya televizyonlarında birçok belgeselde gösterilmistir..( Türkiye'de de UFO Gerçeği programlarında da bu görüntülere yer verilmiştir.)

Bu bölgeye girmeye çalışmaya kalkışan kişilere öldürücü güç kullanılcağı belirtilmiştir

Giriş Kapısı ve altta yüzlerce kilometrelik üssün sadece görünen kısmı
Tasvirlere göre hangarlarda saklanan UFO'lar
Tasvirlere göre UFO kazalarında ele geçmiş dünya dışı yaratıklar

Armasız-Plakasız Üssün Aracı

UFO'ları test ederken ... Armasız-Plakasız Üs Servis Aracı

"Girilmez" Uyarı Levhaları

GOOGLE ile görüntüleyin: Area 51, Nevada - Google Maps