cok eski tarihlerde bir gün bir bölge valisi bir ferman yayınlatır derki.. ey ahali bundan böyle cuma namazına gelmeyen olaki cuma sonrası meydanda asılacaktırrrrrrrrrrrrr.. bunu duyan köylü kentli tabiki fermana uymustur..günlerden bir gün osman emmi öle zorda kalırki cuma okundu okunacaktır..ancak yaptığı işte mühimdir hemde çok mühim..bir ikilem içinde bocalarken bi anda hocanın sesiyle irkilir..yahu şuracıkta kılarım kim nerden bilecek farkedecekki diye düşünür..işi yılın emeği gibidir..bırakmak istemez..birbirini çok iyi tanıyan bölge insanı hemen farkeder yılların eşrafı osman usta gelmemiştir..haber kısa zamanda yayılır bölgeye ve 2 saat gecmeden meydanda darağcı kurulur..osman efendi bulunur getirilir..bi tarafta halk bi tarafta valisi belediye reisi muhtarı yetkililer..herşey hazırdır..vali ayağa kalkar derki evet omsan emmi fermanıma uymadın cezanı cekeceksin..ancak kurallar kanunlar derki 3 olası istegini yerine getir..şimdi sana 3 istek şansı buyur sırala der..OSMAN efendi ince keskin zekice bir dalar ve tmm der
başlıyorum....
1 istek: yahu bizim kücük oglan bekar e muhtarın kücük kızda bekar..benim oglana istiyorum..muhtar mırıldansada istek istektir ve uyulmalıdır..
2 istek: bizim büyük oglan askerdne geldi iş güc kurdu ama bekar sayın belediye baskanım seninde kız dul ..alalım onu bizim büyük oglana .. başkan çıldırsada istek istektir..
gelelim 3. isteğe.. e malum benim hanım öleli 5 6 sene oldu bekarlık zor iş ev işleri şu bu..sayın valim senin büyük kız evde kaldı kalacak araya gitmesin onuda bana alalım ölmeden görsün evliliği demiş..bende ölmeden evli giderim bari diyince... vali yanında duran belediye başkanına döner ve yahu başkan sanki ben bu adamı cumada gördüm gibi..başkandan yanıt..yahu ne görmesi yanımda saf tutuyordu vallaha..