KTÜ Öğrenci Kolektifi verdiği mücadele sonucunda KTÜ Rektörlüğü'ne geri adım attırdı ve harç zamlarını geri çektirdikolektifler.net/Trabzon

Geçtiğimiz ay Bakanlar Kurulu kararı ile bir dersin üçüncü defa ve sonrasında alınmasında kredi başına %50 ve üzeri zam yapılmış, öğrencilerin tepkisi ve eylemlilikleri üzerine YÖK genelge yayınlayarak uygulamayı durdurmuştu. KTÜ dışındaki tüm üniversiteler genelgeyi dikkate alarak zamlı harç uygulamasını kaldırmış ve normal miktardan harç almaya devam etmişti.


KTÜ Öğrenci Kolektifi ise basın açıklamaları düzenleyerek KTÜ Yönetimi’nin hukuksuzluk yaptığını, binlerce öğrenciyi mağdur ettiğini söyleyerek zamların biran önce geri çekilmesini istemiş; KTÜ Yönetimi ise uygulamanın yasal olduğunu YÖK’ün genelgesini dikkate almayacağını ve yasa değişene kadar zamlı harç almaya devam edeceğini söylemişti. Öğrenciler ise geri adım atmayarak çalışmalarına başladı ve üniversitelerinde bildiriler dağıtıp tüm harç mağdurlarının katıldığı yürüyüşler yapacaklarını ilan ettiler


Üniversite yönetimi öğrencilerin artan tepkisinden ve oluşturdukları kamuoyundan korkmuş olacak ki bir gün içersinde kararından vazgeçip yaptığının hukuksuzluk olduğunu kabul etti ve zamları geri çektiğini ilan etti.


KTÜ Öğrenci Kolektifi üyeleri ise yaptıkları açıklamada KTÜ Yönetimi’nin peşini bırakmayacaklarını bugüne kadar aldıkları fazla harçları biran önce geri ödemesini bundan önce nasıl ki zorunlu bağışları kaldırılana kadar mücadele ettiyseler bu paralarda geri ödenene kadar peşlerini bırakmayacaklarını söylediler.