Karadeniz Teknik Üniversitesi Maçka Meslek Yüksekokulu 2547 ve 2880 sayılı Yüksek Öğretim Kanununun 7/d-2 maddesi uyarınca 07.05.1996 yılında kurulmuştur.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Maçka Meslek Yüksekokulu, Trabzon'a 25km mesafede doğal güzelliklerin ve dünyaca ünlü Sümela Manastırı gibi kültürel varlıkların süslediği şirin Maçka ilçesindeki kampüsünde 2 yıllık programlarıyla öğrencilerine akademik ve pratik öğrenim imkanını 1996 yılından beri sağlamakta, öğrencilerini deneyimli akademik kadrosuyla mezuniyetlerinden hemen sonra uygulamaya koyabilecekleri bilgi ve becerilerle donatmaktadır.

İş dünyasının ihtiyaç duyduğu yetenekli, üretken ve nitelikli ara insan gücünü yetiştirmeyi hedefleyen yüksekokulumuz bünyesinde mevcut Kimya ve Kimyasal Teknolojiler, Su Ürünleri, Muhasebe ve Vergi, Yönetim ve Organizasyon ve Turizm ve Otel İşletmeciliği programlarından mezun olan öğrencilerimizin yöneleceği meslekler ülkemizde ve dünyada sürekli gelişen iş alanlarıdır. Bir yandan akademik dersler diğer yandan iş dünyasıyla sağlanan staj imkanları ve güncel mesleki eğitim (sertifikasyon) programlarıyla öğrencilerimiz çok yönlü bir donanımla yetiştirilmektedir.