‘Yunan istihbaratı Fuat Saka’yı kullanıyor’


Fuat Saka’nın Yunan istihbaratı tarafından "Laz milleti" yaratmak için kullanıldığı, Volkan Konak’ın da dava arkadaşı olduğu öne sürüldü.
Ergenekon davasının 3. iddianamesinin ek klasörleri arasında yer alan bir raporda, Fuat Saka’nın Yunan istihbaratı tarafından “Laz milleti” yaratmak için kullanıldığı, Volkan Konak’ın da dava arkadaşı olduğu öne sürüldü.

Türk Metal İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek’in ev ve işyerinde yapılan aramalar sonucunda el konular belgeler arasında TRT yönetimi ve çalışanları hakkında 2001 yılında hazırlanmış bir rapor da yer aldı.

23 sayfalık “TRT Raporu 2001-TRT’de Gayri Milli Bölücü Yapılanma ve Faaliyetleri” başlıklı raporda dönemin TRT Genel Müdürü Yücel Yener ve üst yönetim hakkında iddialar yer alıyor.

Kim tarafından hazırlandığı belli olmayan raporda ilginç bir iddia da ortaya atılıyor. Raporda müzisyen Fuat Saka’nın Yunan istihbaratı tarafından Karadeniz’de bir “Laz milleti” oluşturması faaliyetlerinde kullanıldığı iddiası yer alıyor.

Raporda şarkıcı Volkan Konak’ın da Saka’nın en yakınındaki “dava arkadaşı” olduğu öne sürülüyor. Rapordaki iddialar şöyle: “Bu dönemde, ülkemiz üzerinde emeli olan dış güçler Karadenizliler için Yunan istihbaratının öncülüğünde, 1980 askeri müdahalesi sonucu Türkiye’den kaçarak Almanya’ya yerleşen Fuat Saka’yı kullanmaya başlamışlardır.

‘TRT de destek oluyor’
Aftan yararlanarak yurda dönen Fuat Saka, Rumca türküler içeren kaset çalışmalarına başlamış ve hâlâ yeni versiyonlarıyla yıkıcı faaliyetlerine devam etmektedirler ve bu sanatçıları TRT, en izlenir programlarında çıkarmakta ve bir ‘Laz milleti’ yaratma çabalarına destek olmaktadır.

Volkan Konak, Fuat Saka’nın en yakınındaki dava arkadaşıdır. Fuat Saka’nın Almanya’da çok gelişmiş bir stüdyosu bulunmaktadır. Bu stüdyo ‘Laz milleti’ yaratma faaliyetleri için yıllardan beri kullanılmaktadır.
Fuat Saka’yı destekleyen ekonomik güç, Bülent Baş ve Volkan Konak’a İstanbul’da çok gelişmiş film ve müzik stüdyosu kurmuştur.”

‘Türkü söylemekle devlet kurulsaydı’
Fuat Saka, Yunan istihbaratı tarafından Karadeniz’de “Laz milleti” oluşturmak için kullanıldığı iddiasına hem güldü, hem de oldukça şaşırdı: “Millet mi kuruyormuşuz? Bunu ilk kez duyuyorum. Allah Allah... Tövbe tövbe... Mustafa Özbek, Ergenekon davasından tutuklu zaten değil mi? Gülüyoruz ama bir taraftan da çamur atılıyor. Bunu ispat etsin o zaman... Edemeyeceğine göre mahkemeye vereceğim. Lazca türkü söylemek devlet kurmakla eşleştiriliyorsa, o zaman İngilizce söyleyen herkes de, İngiliz devleti kurmaya çalışıyor demektir. Kimsenin devlet kurmaya gücü yok, ayrıca isteği de yok. Zaten onu yapmaya çalışanları önce biz engelleriz."