Karadeniz Teknik Üniversitesi Forumu - Forum KTÜ Foruma Hoş Geldiniz.
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Site Sahibi - Genel Yönetici
  Üyelik tarihi
  13.Kasım.2008
  Mesajlar
  1,285
  Üye No
  1
  Ettiği Teşekkür
  1
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart Genel Bilgiler

  Akademik Takvim
  KTÜ'de bir eğitim - öğretim yılı, güz yarıyılı ve bahar yarıyılı olmak üzere 2 yarıyıldan oluşur. Her bir yarıyıl 15 hafta ders, 1 hafta ara sınav haftası ve 2 hafta da yarıyılı sonu sınav haftası olmak üzere 18 haftadan oluşur.

  Yaz Okulu
  Yaz okulu, üniversitenin eğitim-öğretim imkanlarının yaz aylarında da değerlendirilmesini amaçlar. Yaz okulunda açılan dersleri tezsiz lisansüstü öğrencileri ile çift anadal ve yandal öğrencileri alabilirler. Yaz okulunda eğitim-öğretim süresi 7 hafta olup, normal eğitim-öğretim döneminde yapılan ders saatini kapsar.

  İngilizce Hazırlık
  Örgün eğitimde lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren 57 bölümün 22’inde zorunlu bir yıl İngilizce Hazırlık eğitimi uygulanmaktadır. Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesinin Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik--Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeodezi-Fotogrametri Mühendisliği bölümlerinde, Mimarlık Fakültesinin Mimarlık Bölümünde, Orman Fakültesinin Orman Mühendisliği Bölümünde, Fen Edebiyat Fakültesinin Fizik, Kimya, Biyoloji Matematik ve İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinde, Fatih Eğitim Fakültesinin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ile Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümlerinde, İktis İdari Bilimler Fakültesinin Kamu Yönetimi ve Uluslar arası İlişkileri bölümlerinde, İletişim Fakültesinin Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde, Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesinin Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği ile Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümlerinde zorunlu bir yıl İngilizce Hazırlık Eğitimi uygulanmaktadır.

  İngilizce Seviye sınavında başarılı olan adaylar birinci sınıftan itibaren eğitim- öğretimlerine başlarlar.

  İngilizce hazırlık eğitiminin birinci yıl sonunda başarısız olan öğrenciler, ikinci yıl derslere devam edemezler. Fakat yıl içindeki yeterlik sınavlarına ya da ÜDS, KPDS, TOEFL gibi eşdeğer sınavlara girebilirler.

  Oryantasyon Programı
  Üniversitemize kayıt olan yeni öğrencilere okuyacağı bölümü/ anabilim dalını/ programı ve üniversiteyi genel olarak tanıtmak ve yeni ortama alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla akademik birimlerimizce Oryantasyon (Uyum) Programı uygulanır.

  Çiftanadal Uygulaması
  Çift Anadal uygulaması; Karadeniz Teknik Üniversitesinde herhangi bir lisans programına devam etmekte olan ve bu programda üstün başarı sergileyen lisans öğrencilerinden isteyenlerin, aynı zamanda ikinci bir lisans diploması almasına yönelik bir uygulamadır. Öğrencilerin bu uygulamadan faydalanabilmeleri için, başvuru anına kadar kendi lisans programındaki tüm derslerini başarıyla tamamlamış olması ve genel akademik not ortalamasının da 4 üzerinden en az 3.2 olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan öğrenciler, istemeleri ve kontenjan olması durumunda istedikleri diğer bir bölümün derslerine de devam etmek ve en az 40 kredilik dersi tamamlamak suretiyle ikinci bir diploma almaya hak kazanmaktadırlar. Başarılı öğrenciler, Çift Anadal programına, kendi lisans eğitimlerinin en erken üçüncü ve en geç beşinci yarıyılları arasında başvurabilirler.

  Yandal Uygulaması
  Yandal uygulaması, Çift Anadal uygulamasının daha dar kapsamlısı olup, Karadeniz Teknik Üniversitesinde her hangi bir lisans programına devam etmekte olan ve bu programda üstün başarı sergileyen lisans öğrencilerinden isteyenlerin, aynı zamanda başka bir bölümden yan dal sertifikası almasına yönelik bir uygulamadır. Bu uygulamadan faydalanmak için başvuru anına kadar genel akademik ortalamanın 4 üzerinden en az 2.7 olması ve seçilen diğer bölümden en az 20 kredilik dersin tamamlanmış olması gerekmektedir.

  Bölümlerarası Geçiş
  Bölümler arası geçiş; ÖSS sınavı ile her hangi bir bölüme yerleştirilmiş öğrencilerden, ilk yıl sonunda akademik ortalaması en az 4 üzerinden 2.70 olanların, kaydoldukları bölümün ait olduğu fakülte içinde bulunan ve kendi bölümüyle aynı puan türünde öğrenci alan bir diğer bölüme geçiş yapmasına olanak tanımaktadır. Her yıl sonunda bölümler tarafından ilan edilen kontenjana bağlı olarak, başvuran öğrenciler yıl sonu akademik ortalamalarına göre sıralanmakta ve buna göre seçim yapılmaktadır.

  Kariyer Planlama
  Öğrencilerimizin daha üniversite eğitiminin ilk yıllarında iş ve piyasa koşullarına hazırlanması ve yönlendirilmesi, kendilerini ve içinde bulundukları çevreyi değerlendirerek, iş hayatı ile ilgili hedefler belirlemesi amacına yönelik olarak üniversitemizde kariyer planlama etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede, çeşitli özel sektör ve devlet kuruluşlarının temsilcileri ile Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrenci kulüpleri arasındaki işbirliği ile yürütülmeye çalışılan kariyer günlerinde, mezuniyet durumunda olan öğrencilerimizin çeşitli şirketlerle iş görüşmesinde bulunmaları sağlanmakta; özgeçmiş hazırlama, iş arama yöntemleri ve benzeri konularda öğrencilerimize yıl boyunca çeşitli seminerler verilmektedir. Bu amaçla Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ve KOSGEB ile çok sıkı bir işbirliği içerisindedir. İşbirliği çalışmalarını koordine etmek için Merkez Kampüs’te TTSO ve KOSGEB’in bir irtibat bürosu bulunmaktadır. Ayrıca, zaman zaman lise öğrencilerine de meslek seçimine yönelik yönlendirme ve tanıtım etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.


  EĞİTİM ve ARAŞTIRMA OLANAKLARI
  Kütüphane
  Karadeniz Teknik Üniversitesi, Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi, çağdaş iç ve dış görünümü, sahip olduğu materyal çeşidi, nitelikli personeli ve hizmet anlayışı ile Karadeniz Bölgesi’nin olduğu kadar Türkiye’nin örnek “Teknik Kütüphaneleri”nden biridir.

  Kütüphane, her akademik dönem başında yeni başlayan öğrencilerimize bilgi hizmetleri ve kütüphaneyi tanıtıcı “Oryantasyon Programları” düzenlemekte ve talepler doğrultusunda Kullanıcı Eğitim Programları hazırlamaktadır. Ayrıca “Web Tabanlı Bilgi Hizmetleri”yle araştırmacılarımıza danışma hizmeti verilmektedir.

  Kütüphane; Teknik Hizmetler (Sağlama Birimi, Kataloglama Birimi, Ayniyat) ve Okuyucu Hizmetleri (Referans Birimi, Ödünç Verme Birimi, Süreli Yayınlar Birimi, Osman Turan Tarih Araştırmaları Kitaplığı, Celalettin Algan Kitaplığı, Tezler Odası, Kütüphaneler Arası İşbirliği)’nden oluşmaktadır. Ayrıca Referans Birimi’nde "Fulbright Eğitim Komisyonu"nun yayınlarıyla desteklediği "Fulbright Köşesi" ve “Yapı-Endüstri Merkezi”nin yayınlarından oluşan “YEM Yayınları Köşesi” bulunmaktadır.

  Koleksiyonda Türkçe ve yabancı dilde yazılmış yaklaşık 176 bine yakın basılı, 41 bine yakın elektronik kitap, 55 098 adet dergi bulunmaktadır. Bu dergilerin yaklaşık 52 bin kadarı basılı ciltli; 2898 adediyse basılı güncel dergiler oluşturmaktadır. Bunların yanında 53 veritabanı ve 2 arayüz aboneliğimiz olmakla birlikte yaklaşık 35 bin elektronik dergiye çevrimiçi (on-line) erişim mümkündür. Kütüphanede bunların dışında harita, CD, DVD, VCD, Disket gibi kitap dışı materyallerde mevcuttur.

  Kütüphanede açık raf sistemi uygulanmakta ve tüm yayınlar ABD Kongre Kütüphanesi Sınıflama Sistemi (Library of Congress, LC)’ne göre raflara yerleştirilmiştir. Koleksiyonda bulunan tüm materyaller YORDAM adı verilen otomasyon programına aktarılmış olup; katalog tarama ve sorgulama, kitap ayırtma gibi işlemler çevrimiçi ve çevrimdışı yapılabilmektedir.

  Kullanıcılarımızın kaynaklarımızdan daha fazla yararlanabilmeleri için gerekli tüm donanım (bilgi tarama amaçlı 35 bilgisayar, lazer yazıcı ve tarayıcı) Kütüphanede bulunmaktadır.

  Kullanıcılarımız, veritabanlarına erişimi ve taramayı kolaylaştıran iki arayüzü (Serial Solution ve Central Search) ve bu programlarla uyumlu bir servis olan “Link Out Hizmeti”ni kullanabilmektedirler. Ayrıca Kütüphanemizin abone olduğu elektronik kaynaklar “Kampus Dışı Erişim”e açılarak kullanıcılarımıza sunulmuştur.

  Bilgisayar Olanakları ve Laboratuvarlar
  Karadeniz Teknik Üniversitesi, öğrencilerinin eğitimde kaliteyi yakalamasına katkıda bulunmak için birçok bölümünde modern laboratuvarlarıyla eğitim-öğretim imkanları sağlamaktadır. Ayrıca, tüm öğrencilerin bu iletişim çağında bilgisayar teknolojisinden yararlanabilmesi için her fakültede ve hemen hemen tüm bölümlerde modern donanımlı bilgisayar salonları oluşturulmuş ve bu salonlar yazıcılar ve projektörlerle donatılmıştır. Temel Bilgisayar derslerinin de verildiği bu laboratuvarlardaki tüm bilgisayarlar internete bağlıdır. Öğrenciler, boş saatlerinde de bilgisayar ve internet hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

  Öğrencilere eğitim amaçlı hizmet veren bu laboratuvarların dışında, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde çalışmakta olan akademisyenler ile yüksek lisans ve doktora çalışması yürüten öğrencilerin bilimsel araştırma faaliyetlerinde kullanabilecekleri çok sayıda araştırma-geliştirme (AR-GE) laboratuvarı kurulmuştur ve kurulmaya da davam edilmektedir.


  Uluslararası İlişkiler
  Karadeniz Teknik Üniversitesi; değişen, gelişen ve küreselleşen dünyada yerini alabilmek ve eğitimini üstlendiği gençliğin tüm dünyadaki diğer gençlerle giriştikleri yarışta sürekli önde ve aranan olmalarını sağlayabilmek için, gerek teknolojik ve gerekse eğitim-öğretim açısından yeni hedefler belirlemiştir. Avrupa Birliği ile müzakere sürecini yaşamakta olduğumuz bu dönemde, diğer alanlarda olduğu gibi, yüksek öğretim alanında da Avrupa Birliği’ne üye gelişmiş ülkelerdeki eğitim-öğretim sistemi ile uyumluluk ve bütünleşme nihai hedefimizdir. Bu bağlamda Bologna süreci ile ilgili gelişmeler süratle sistemimize entegre edilmektedir. Üniversitemizde kurulmuş bulunan Dış İlişkiler Ofisi bu nihai hedefe yürümede son derece önemli bir rol oynamaktadır. Dış İlişkiler Ofisi aracılığıyla Avrupa, Amerika ve Japonya’da bulunan çok sayıda üniversite ve enstitüler ile ikili ilişkiler kurularak, üniversitemiz ile bu üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişiminden, ortak proje hazırlanmasına kadar her türlü bilimsel ve kültürel işbirliği başlatılmıştır.

  Dış İlişkiler Ofisi Avrupa Birliği bünyesinde oluşturulan eğitim ve araştırma amaçlarına uygun bir şekilde yapılandırılarak, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ndeki öğrencilerin ve akademik personelin Avrupa Birliği fonlarından faydalanabilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi Ülkemizin AB eğitim-araştırma programlarına katılmaya hak kazandığı 2004 yılından beri Erasmus programını uygulamaktadır. Bu program kapsamında şu ana kadar farklı fakültelerimizden 200'e yakın öğrencimiz Avrupa'nın değişik üniversitelerinde eğitim alma imkanına kavuşturulmuştur. Önümüzdeki akademik dönem en az 100 öğrencinin daha bu programdan faydalanması için olanaklar hazırdır. Bugüne kadar 20 Avrupa ülkesinden 50 değişik üniversiteyle ikili anlaşmamız ve 300 kontenjanımız mevcuttur. Karadeniz Teknik Üniversitesi, 01.01.2007 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan Yaşam Boyu Öğrenme programının bir parçası haline getirilen Leonardo Da Vinci programını da aktif olarak uygulamaya kararlıdır. Bu programla özellikle mühendislik ve diğer uygulamalı branşlardaki öğrencilerimizin staj amaçlı olarak AB ülkelerine gönderilmesine azami gayret gösterecektir. Ayrıca, Comenius, Grundwig ve Youth gibi AB fonları da öğrencilerimizin kendilerini geliştirebilmesi adına yoğun olarak kullanılmaktadır.

  Öğretim üyelerimizin kendilerini geliştirmelerine, farklı imkanlarla donatılan ortamlarda araştırma faaliyetlerine katılmalarına ve bütçesi hayli yüksek Ar-Ge projeleri alabilmelerine imkan tanıyan Altıncı ve Yedinci Çerçeve Programı, Cost ve Eureka gibi AB araştırma fonlarından alınan projeler giderek artmaktadır.


  E-Üniversite
  E-Üniversite projesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen her türlü eğitim-öğretim, araştırma ve idari hizmetin bilgisayar teknolojilerinin sağladığı imkanlar ile sunulmasını sağlayan projeler grubudur. Böylece öğrencilerin, akademisyenlerin ve diğer personelin bir çok hizmete bilgisayar ortamında hızlı bir biçimde ulaşması sağlanmaktadır. Bu proje kapsamında E-Öğrenci, E-Akademisyen, E-Personel, E-Kütüphane, E-Sağlık ve E-Kart alt birimleri hazırlanmıştır.

  E-Öğrenci ile, Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerine derse yazılma, sınav sonuçlarını takip etme, transkript alma, e-posta adresi alma ve web sayfası alanı elde etme gibi temel hizmetler sunulmaktadır. Üniversitemizin değişik yerlerinde 35 adet kablosuz internet imkanı bulunmaktadır.


  BURSLAR VE ÇALIŞMA OLANAKLARI
  Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde okuyan fakir ve yardıma muhtaç öğrencilere her yıl Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından beslenme ve giyim yardımı yapılmaktadır. Ayrıca Karadeniz Üniversitesi Güçlendirme Vakfı'ndan (KÜGEV) fakir öğrencilere para yardımı yapılmakta olup, çeşitli vakıf ve yardım kurumlarından da öğrencilere burs imkânı sağlanmaktadır.

  Üniversitemiz öğrencileri yarı zamanlı çalışarak, sosyal hayatta başarılı olmaları ve bütçelerine ekonomik katkıda bulunabilmeleri mümkündür. Kütüphane, bilgisayar salonları, kültür ve kongre merkezleri, sağlık, sosyal ve spor tesisleri, laboratuvarlar, Rektörlük Proje Üretim Merkezi, sera ve çevre düzenleme, dışilişkiler, KTÜ Radyo ve bazı akademik ve idari birimlerde sgortalı çalışabilmektedirler.

  Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen bursların dağıtımı Üniversitemiz tarafından yapılmaktadır.
  karşılık vermek değil onların işi,
  ya da sorgulamak herhangi bir şeyi...
  savaşıp ölmek hepsinin kaderi.
  hepsi ölümün vadisine,
  sürdü atlarını altıyüzü de.
  __________________________________________________ ______________
  www.cemertem.com

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  21.Temmuz.2009
  Mesajlar
  1
  Üye No
  600
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  meraba.ben bu yıl öss ye girdim ve k.t.ü de mimarlık düşünüorum.tavsiye eder misiniz avantajları nelerdie?eğitim durumu nedir?sorularımı cevaplarsanız çok yardımcı olursunuz teşekkürler..

 3. #3
  Süper Üye
  Üyelik tarihi
  18.Kasım.2008
  Mesajlar
  488
  Üye No
  4
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  eğer trabzonlu isen kesinlikle ktü yü yazma. kendini geliştirmen açısından büyük şehirde bir üniversite yaz.

  Ormanda büyüyen adam azgini
  Çarsida pazarda seyran begenmez
  Medrese kaçkini softa bozgunu
  Selam vermek için insan begenmez

  Bir odasi vardir gayet küçücek
  Kendi akli sira keyf yetirecek
  Bir çanagi yoktur ayran içecek
  Kahveyi bulunca fincan begenmez

 4. #4
  Çalışkan Üye
  Üyelik tarihi
  12.Ağustos.2009
  Mesajlar
  157
  Üye No
  669
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  arkadaşlar ben bu sene kazandım ktü orman mühendisliğini.Erkek öğrenci yurdu varmı acaba bana önerebiliceğiniz ? okula yakın

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  16.Ağustos.2009
  Mesajlar
  46
  Üye No
  723
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  Alıntı EmiR4826 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkadaşlar ben bu sene kazandım ktü orman mühendisliğini.Erkek öğrenci yurdu varmı acaba bana önerebiliceğiniz ? okula yakın
  benim bildiğim kadarı ile anakampüsde okuyorsan devlet seni anakampüsdeki yurtlardan bir tanesine yerleştiriyor eğer yer yoksa 40 dk mesafe olan söğütleye yerleştirirler
  Sol tarafım senle mühürlü KELEBEK ...


 6. #6
  Üye
  Üyelik tarihi
  13.Ağustos.2009
  Mesajlar
  44
  Üye No
  688
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  bu oryantasyon tam olark nedir ayrıntılı bı bılgı yada en azından ögrenci diliyle bi bilgi verebilecek varmı

 7. #7
  Site Sahibi - Genel Yönetici
  Üyelik tarihi
  13.Kasım.2008
  Mesajlar
  1,285
  Üye No
  1
  Ettiği Teşekkür
  1
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  üniversiteyi tanıtma, çevreyi gezdirme, alıştırma falan yapılıyor.

  uyum programı diye biliyorum
  karşılık vermek değil onların işi,
  ya da sorgulamak herhangi bir şeyi...
  savaşıp ölmek hepsinin kaderi.
  hepsi ölümün vadisine,
  sürdü atlarını altıyüzü de.
  __________________________________________________ ______________
  www.cemertem.com

 8. #8
  Üye
  Üyelik tarihi
  13.Ağustos.2009
  Mesajlar
  44
  Üye No
  688
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  bende duydum da bunları garıp geldı aklımda sankı turıstık bı gezı gıbı canlandı yanı

 9. #9
  Çalışkan Üye
  Üyelik tarihi
  12.Ağustos.2009
  Mesajlar
  157
  Üye No
  669
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  Alıntı grisakall Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  eğer trabzonlu isen kesinlikle ktü yü yazma. kendini geliştirmen açısından büyük şehirde bir üniversite yaz.
  yha yaNi sen BeqenMiyomusun ktü yü ? iyi deqiLmi diosun ???


 

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

   

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
bu sitede yazılanların tümü, üyelerimizin kişisel bilgi, yorum ve düşüncelerinden oluşur. doğruluk garantisi yoktur. türkiye cumhuriyeti kanunlarında yazılı olan ne varsa ilgili tüm kanunlar burada da geçerli olup aksi davranışlar ilgili üyeyi bağlamaktadır. üyelerin kaydettiği yazıların tüm hakları ve aidiyetleri forum ktü'ye devredilmiş sayılır. sitede yayımlanan özgün içerikli yazıların kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayınlanması doğru değildir. bunu yapan tosundur. bu şekilde yürütülmesi durumunda iş bu kişi karadeniz teknik üniversitesi fatih kampüsünde ikinci öğretimlerin ders çıkışı esnasında bir gece vakti kurtlara yem yapılacaktır. bundan doğacak herhangi bir sorunda yüce güçlere telgraf çekilecektir ve bütün sınavlarından ff alması gibi lanetlere maruz kalabilecektir. hukuki gereksinimler haricinde üyelerimizin her türlü bilgileri sevimli hayalet casper'ın korumakla yükümlü olduğu "forum ktü kozmik odası"nda saklı tutulur, gerçek bilgileri verilemez. sigara içmeyin ciğerlerinize yazıktır.
-copyright © 2008-2015 forum ktü-

Yukarı Git