Karadeniz Teknik Üniversitesi Forumu - Forum KTÜ Foruma Hoş Geldiniz.
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Site Sahibi - Genel Yönetici
  Üyelik tarihi
  13.Kasım.2008
  Mesajlar
  1,285
  Üye No
  1
  Ettiği Teşekkür
  1
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Thumbs up Yeni Öğrenciler İçin

  Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi
  Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi, çağdaş iç ve dış görünümü, sahip olduğu materyal çeşit ve sayısı, nitelikli personeli ve tam otomasyona geçmiş hizmet anlayışı ile Türkiye'nin örnek kütüphanelerinden biridir.

  Kütüphane 30 kişilik referans salonu, 20 kişilik süreli yayın salonu, 20 kişilik Osman Turan Tarih Araştırmaları kitaplığı, 25 kişilik bilgi tarama, 400 kişilik kitap salonu, 110 kişilik bağımsız girişe sahip serbest okuma salonu ile iki ayrı büyük süreli yayın arşivi ve diğer çalışma birimlerinden oluşmaktadır. Toplam 140.000'den fazla Türkçe ve yabancı dilde yazılmış kitap, 55.000'den fazla süreli yayının bulunduğu kütüphanede, bütün yayınlar LC sistemine uygun şekilde düzenlenerek açık raf sistemine göre hizmete sunulmuştur.

  Kütüphane içerisindeki bütün materyaller (kitap, dergi, tez, vb.) YORDAM-2001 otomasyon programı yardımıyla bilgisayar ortamına aktar ilmiş olup; bilgi tarama ve sorgulama, süre uzatma, ayırtma, vb. işlemler doğrudan bilgisayar ortamından yapılabilmektedir. Ayrıca, birçok uluslararası yayınevi ile anlaşmalar yapılarak binlerce dergi, kitap, yüksek lisans ve doktora tezleri elektronik veritabanlari bünyesinde internet ortamından kullanıma açılmıştır. Her yıl giderek sayıları artan bu veritabanlari ile 50.000'den fazla e-kitap ve 40.000 e-dergiye online erişmek mümkündür. Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenler, kütüphaneye gelmeden bilgisayar ortamında istedikleri materyale ulaşabilmektedir. Kütüphanede bulunmayan materyaller “Kütüphaneler-Arası-Ödünç” sistemi ile sağlanıp, üyelerin kullanımına sunulmaktadır.

  Bilgisayar Olanakları ve Labaratuarlar
  Karadeniz Teknik Üniversitesi, öğrencilerinin eğitimde kaliteyi yakalamasına katkıda bulunmak için birçok bölümünde modern laboratuvarlarıyla egitim-ögretim imkânları sağlamaktadır. Ayrıca, tüm öğrencilerin bilgisayar teknolojisinden yararlanabilmesi için her fakültede ve hemen hemen tüm bölümlerde bilgisayar salonları oluşturulmuştur. Temel Bilgisayar derslerinin de verildiği bu laboratuvarlardaki tüm bilgisayarlar internete bağlıdır. Öğrenciler, bos saatlerinde de bilgisayar ve internet hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Bunların dışında, tüm kampüslerimizde belirli alanlarda kablosuz internet imkanı bulunmaktadır.

  Öğrencilere eğitim amaçlı hizmet veren bu laboratuvarların dışında, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde çalışmakta olan akademisyenler ile yüksek lisans ve doktora çalışması yürüten öğrencilerin bilimsel araştırma faaliyetlerinde kullanabilecekleri çok sayıda araştırma-geliştirme (AR-GE) laboratuvarı kurulmuştur ve kurulmaya da devam edilmektedir.

  Araştırma ve Uygulama Merkezleri
  Karadeniz Teknik Üniversitesi, dünya genelinde ve özellikle içerisinde bulunduğu coğrafyada yasayan insanların her türlü sorunlarına eğilmek, araştırmak ve çözüm bulmak için son derece özverili çalışmalarda bulunmaktadır. Bu amaçla üniversitemiz bünyesinde çok sayıda araştırma ve uygulama merkezi kurulmuştur. Bu araştırma ve uygulama merkezlerinin bir kısmı halkın geçim kaynakları ile doğrudan ilgili ve onların geliştirilmesine yönelik, bir kısmı da sosyolojik ve tarihsel amaçlara yöneliktir.


  E-üniversite
  E-üniversite, Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen her türlü eğitim-öğretim, araştırma ve idari hizmetin bilgisayar teknolojilerinin sağladığı imkânlar ile sunulmasını sağlayan projeler grubudur. Böylece öğrencilerin, akademisyenlerin ve diğer personelin birçok hizmete bilgisayar ortamında hızlı bir biçimde ulaşması sağlanmaktadır. Bu proje kapsamında E-Öğrenci, E-Akademisyen, E-Personel, E-Kütüphane, E-Sağlık ve E-Kart alt birimleri hazırlanmıştır.


  E-öğrenci ile Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerine derse yazılma, sınav sonuçlarını takip etme, transkript alma, e-posta adresi alma ve web sayfası alanı elde etme gibi temel hizmetler sunulmaktadır.

  Kariyer Planlama
  Günümüz iş dünyası iyi mesleki bilgi ile donanmış, kendine güvenen ve kendini en iyi şekilde ifade edebilen bireylere ihtiyaç duymaktadır. KTÜ olanak bu özellikleri üniversite yıllarında kazandırılmasını önemsiyoruz.

  Bu amaçla üniversitemiz bünyesinde bir Avrupa Birliği Projesi ile desteklenen KARİYER MERKEZİ oluşturulmuştur. Bu merkez mezuniyet aşamasındaki öğrencilerimize kariyer rehberliği yapmaktadır. İstekli öğrencilere Özgeçmiş Hazırlama, İş Görüşmeleri, Beden Dili, Etkili İletişim, Güzel Konuşma ve benzeri konularda eğitim veren merkezin kapasitesi günden güne gelişmektedir. Ayrıca, merkez her alandan önemli isimleri üniversitemize davet ederek iş fırsatlarının sunulduğu kariyer günleri, firma temsilcileri ve kariyer uzmanları tarafından kişisel gelişeme yönelik seminerler düzenlemektedir.  Diploma Eki
  Yükseköğretim Kurumları tarafından diplomanın yanı sıra verilen, alınan dereceye ilişkin doğru değerlendirme yapılması için her türlü belgeyi sağlayan, diplomayı tamamlayıcı ve açıklayıcı belgeye “Diploma Eki” denir. Diploma Eki, verildiği ülkede ne anlama geldiği bilinen diplomanın başka ülkeler tarafından da anlaşılmasına yardımcı olur. Karadeniz Teknik Üniversitesi ülkemizin en önde gelen üniversitelerinden biri olarak, Diploma eki çalışmalarını zamanında tamamlayarak 2009 yılında Avrupa Komisyonu’na göndermiş ve Diploma Eki Etiketi alan 7 Türk üniversitesinden biri olmuştur.Diploma Eki her öğrenciye mezuniyetini takiben diploma ile birlikte çok konuşulan bir Avrupa dilinde ücretsiz olarak verilir.

  AKTS Etiketi
  AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi), öğrenci hareketliliğini kolaylaştırmak ve öğrencilerin yurtdışında gördükleri eğitimlerinin kendi ülkelerinde tanınmasını garanti altına almak için Avrupa Birliği tarafından geliştirilmiş bir akreditasyon sistemidir.


  Ülkeler arasındaki eğitim ve notlandırma sistemlerindeki farklılıklar nedeniyle, öğrencilerin ders yüklerinin belirlenmesinde ve aldığı notların transferinde bir çeşit ortak dil kullanılması zorunludur. Bu amaçla her ders için AKTS kredisi belirlenir, alınan notlar ise AKTS notlandırma sistemi yardımıyla harf notuna dönüştürülür.

  Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Dairesi tarafından verilen en prestijli ödül olan AKTS etiketi için tüm Avrupa genelinde 31 farklı ülkeden bu yıl yapılan başvuru çalışmalarında, aralarında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin de bulunduğu beş Avrupa üniversitesi başarılı bulunmuş ve ödülü almaya hak kazanmıştır. Üniversitemiz, bu ödülü kazanan ilk Türk üniversitesidir.

  Bölümlerarası Geçiş
  Bölümler arasi geçis; ÖSYS sinavi ile her hangi bir bölüme yerlestirilmis ögrencilerden, ilk yil sonunda akademik ortalamasi 4 üzerinden en az 2.70 olanlarin, kaydolduklari bölümün ait oldugu fakülte içinde bulunan ve kendi bölümüyle ayni puan türünde ögrenci alan bir diger bölüme geçis yapmasina olanak tanimaktadir. Her akademik yil sonunda bölümler tarafindan ilan edilen kontenjana bagli olarak, basvuran ögrenciler yil sonu akademik ortalamalarina göre siralanmakta ve buna göre seçim yapilmaktadir.


  Çift Anadal ve Yandal Uygulaması
  Herhangi bir lisans eğitim-öğretimine kayıtlı olan başarılı öğrencilerin, istedikleri takdirde; ikinci bir lisans diploması almalarını, ilgi duydukları başka bir bölümden yan dal sertifikası almalarını sağlayan uygulamalardır. Çift anadal lisans eğitim-öğretimi en az 40, yan dal eğitim-öğretimi en az 20 krediden oluşur.
  Öğrenciler çift anadal lisans eğitim-öğretimine kendi lisans eğitim-öğretiminin en erken üçüncü ve en geç beşinci, yan dal eğitim-öğretimine ise en erken üçüncü en geç altıncı yarıyılın başında başvurabilirler.
  Öğrencilerin, çift anadal lisans eğitim-öğretimlerinden veya yan dal eğitim-öğretimlerinden birine başvurabilmesi için, başvurduğu döneme kadar, kendi lisans eğitim-öğretiminin tüm derslerini başarıyla tamamlamış olması gereklidir. Ayrıca başvuru sırasında genel not ortalamasının çift anadal lisans eğitim-öğretimi için en az 3.20, yan dal eğitim-öğretimi için en az 2.70 olması ve başvurusunun da ilgili bölüm tarafından uygun görülmesi gerekir.


  Burslar ve Çalışma Olanakları
  Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs alacak öğrencileri üniversitemiz belirlemektedir. Başarılı ve muhtaç öğrencilerin hiçbir karşılık beklemeden alacağı burslar için Ekim ayında ilgili bölümlerine başvurmaları gerekmektedir.
  Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca muhtaç öğrencilere beslenme ve giyecek yardımı da yapılmaktadır. Trabzon Kamu Üniversiteleri Güçlendirme, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği de her yıl ihtiyaç sahibi öğrencilere çeşitli maddi katkılarda bulunmaktadır. Üniversitemiz öğretim elemanları ve eşlerinin oluşturduğu Yardım Gönüllüleri ve Trabzon’daki sosyal sorumluk sahibi kişiler de öğrencilerimize çeşitli katkılar sağlamaktadır.

  Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinin yarı zamanlı çalışarak, sosyal hayatta başarılı olmaları ve bütçelerine ekonomik katkıda bulunabilmeleri mümkündür. Kütüphane, bilgisayar salonları, kültür ve kongre merkezleri, sağlık, sosyal ve spor tesisleri, laboratuvarlar, Rektörlük Proje Üretim Merkezi, sera ve çevre düzenleme, dış ilişkiler, KTÜ Radyo ve bazı akademik ve idari birimlerde sigortalı çalışabilmektedirler.
  karşılık vermek değil onların işi,
  ya da sorgulamak herhangi bir şeyi...
  savaşıp ölmek hepsinin kaderi.
  hepsi ölümün vadisine,
  sürdü atlarını altıyüzü de.
  __________________________________________________ ______________
  www.cemertem.com

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  28.Temmuz.2011
  Mesajlar
  13
  Üye No
  3112
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  Öncelikle aydınlatıcı bilgi için kendi adıma tşk ediyorum İngilizce hazırlık hakkında bilgi verebilir misiniz? Hazırlık okuduğumuzda gerçekten ingilizceyi iyi öğrenebilecek miyiz? Bilgisi olanlar cvp verirse sevinirim

 3. #3
  Site Sahibi - Genel Yönetici
  Üyelik tarihi
  13.Kasım.2008
  Mesajlar
  1,285
  Üye No
  1
  Ettiği Teşekkür
  1
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  Gerçekten çalışırsanız hazırlık döneminde, öğrenirsiniz. KTÜ'nün ingilizce eğitimi pek beğenilmiyor ancak sonuçta öğrencininde gayret etmesi lazım.
  karşılık vermek değil onların işi,
  ya da sorgulamak herhangi bir şeyi...
  savaşıp ölmek hepsinin kaderi.
  hepsi ölümün vadisine,
  sürdü atlarını altıyüzü de.
  __________________________________________________ ______________
  www.cemertem.com

 4. #4
  Süper Üye
  Üyelik tarihi
  03.Ağustos.2011
  Mesajlar
  552
  Üye No
  3133
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  bence muafiyet sınavına gir ve hazırlıktan muaf ol,zaten ingilizce alıcaksın bir kaç dönem,en azından sene kaybetmiş olmazsın
  Sana büyük bir sır söyleceğim...korkuyorum senden.Korkuyorum yanın sıra gidenden pencerelere doğru akşam üzeri.El kol oynatışından,söylenmeyen sözlerden....Korkuyorun hızlı ve yavaş zamandan,korkuyorum senden...Sana büyük bir sır söyleceğim kapat kapıları...Ölmek,daha kolaydır sevmekten.Bundandır işte benim yaşama katlanmam sevgilim...

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  28.Temmuz.2011
  Mesajlar
  13
  Üye No
  3112
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  mesela ben ilk girdiğimde veremedim ama şubat ayında verdim o zman diğer dönem de ne olcak?

 6. #6
  naget_naget
  Misafir

  Standart

  ilk dönemi okuyup geçtikten snra ikinci dönemi verdiğin için ewe gideceksin bi dahaki sene gelip birden başlayacaksın

 7. #7
  Kategori Sorumlusu
  Üyelik tarihi
  04.Eylül.2009
  Mesajlar
  751
  Üye No
  974
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  istersen ikinci dönemin derslerini de alabilrsin..
  Bir ülkenin geleceği, mühendislerin yeteneği ile sınırlıdır.  ZERO or DİE

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  22.Ağustos.2011
  Mesajlar
  24
  Üye No
  3256
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  ikinci dönem eve gidebilmek için hazırlık sınıfnda orta ya da yüksek düzey de olmak gerekiyo ama demi beginner olmamak lazım yani???

 9. #9
  Bilgin Üye
  Üyelik tarihi
  24.Ağustos.2011
  Yaş
  26
  Mesajlar
  354
  Üye No
  3313
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  slm ben fatih eğitim fakültesi (iö) kazananlardan biriyim..

 10. #10
  Kategori Sorumlusu
  Üyelik tarihi
  04.Eylül.2009
  Mesajlar
  751
  Üye No
  974
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  evet beginner olmaman gerekio ya pre olucksın ya da int..
  Bir ülkenin geleceği, mühendislerin yeteneği ile sınırlıdır.  ZERO or DİE


 

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

   

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
bu sitede yazılanların tümü, üyelerimizin kişisel bilgi, yorum ve düşüncelerinden oluşur. doğruluk garantisi yoktur. türkiye cumhuriyeti kanunlarında yazılı olan ne varsa ilgili tüm kanunlar burada da geçerli olup aksi davranışlar ilgili üyeyi bağlamaktadır. üyelerin kaydettiği yazıların tüm hakları ve aidiyetleri forum ktü'ye devredilmiş sayılır. sitede yayımlanan özgün içerikli yazıların kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayınlanması doğru değildir. bunu yapan tosundur. bu şekilde yürütülmesi durumunda iş bu kişi karadeniz teknik üniversitesi fatih kampüsünde ikinci öğretimlerin ders çıkışı esnasında bir gece vakti kurtlara yem yapılacaktır. bundan doğacak herhangi bir sorunda yüce güçlere telgraf çekilecektir ve bütün sınavlarından ff alması gibi lanetlere maruz kalabilecektir. hukuki gereksinimler haricinde üyelerimizin her türlü bilgileri sevimli hayalet casper'ın korumakla yükümlü olduğu "forum ktü kozmik odası"nda saklı tutulur, gerçek bilgileri verilemez. sigara içmeyin ciğerlerinize yazıktır.
-copyright © 2008-2015 forum ktü-

Yukarı Git