Karadeniz Teknik Üniversitesi Forumu - Forum KTÜ Foruma Hoş Geldiniz.
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  naget_naget
  Misafir

  Standart şoookkkk....Üniversitelilere inanılmaz harç tuzağı!

  08.09.2011 - 18:24Yazdır Arkadaşına gönder


  26 Ağustos tarihli bir Bakanlar Kurulu Kararı'nın sonucu olarak üniversite öğrencileri inanılmaz harç ücretleri ile karşı karşıya. Eğer alttan ders alıyorsanız, harçlar katlanıyor.
  26 Ağustos 2011 tarihli 2011/2174 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda yer alan bir madde ile üniversite harç ücretleri fahiş oranlarda arttırılmış durumda. Karar resmi gazetede yayınlandığında hemen kimsenin farkına varmadığı skandal, üniversite kayıtlarının başlaması ile beraber ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde "Bu yıl harçlara zam yok" açıklaması yapan hükümetin, aslında büyük bir tuzak kurduğu görüldü.
  İlgili madde okunduğunda, tuzağın sadece okulu uzatmış olanlara kurulmuş olduğu düşünülse de, durum böyle değil. Okulu uzatmayan, sadece alttan ders alan herkes fahiş harç ücretleri ile karşı karşıya kalıyor.
  AKP'den üniversitelilere büyük kazık
  "2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar" başlığı ile yayınlanan kararın "Süresinde mezun olamayanların katkı payları ve öğrenim ücretleri" başlıklı 13. maddesi ile üniversite öğrencilerine inanılmaz bir tuzak kurulmuş durumda. Madde şöyle:
  MADDE 13- (1) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 44 üncü maddesinin (c) fıkrasında yer alan öğrenim sürelerinde eğitimini tamamlayamayan öğrencilerden, aynı kanunun 46 ncı maddesinin (ç), (d), (e) ve (f) fıkralarında yer alan hükümlere göre katkı payı veya öğrenim ücreti alınır.
  (2) Yukarıda belirtilen durumlarda her bir ders için kredi başına ödenecek katkı payı veya öğrenim ücreti tutarları, her bir dersin kredisinin ilgili dönemde alınması gereken toplam ders kredisine oranlanması sonucu bulunacak katsayının ilgili dönem için belirlenen öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti ile çarpılarak, ilgili yükseköğretim kurumunca dönem başlarında hesaplanır.
  Maddenin 2. fıkrasında yer alan yöntemle yapılan hesaplamalar ortaya fahiş harç ücretleri çıkarıyor.
  Bu maddeden haberi olmayan ve bugüne kadar üniversite yönetimleri tarafından kendilerine hiçbir bilgi verilmeyen üniversite öğrencileri kayıt için üniversitelerine gittiklerinde büyük bir şok ile karşılaşıyorlar.
  Maddenin getirdiği kısaca şu: Devam etmekte olduğunuz fakültenin normal harcına ek olarak, alttan (önceki dönemlerden) aldığınız kredi sayısı kadar ek ücret ödüyorsunuz.
  Bu ek ücret örneğin İstanbul Üniversitesi'nde 2 kredilik bir ders için 100 TL'ye çıkabiliyor. Eğer dersi 3. ya da 4. defa alıyorsanız bu rakam katlanıyor.
  2 kredi için tam 300 TL
  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde okuyan ve bugün kayıt yaptıran bir öğrencinin soL'a ilettiği bilgiler durumun vehametini gösteriyor.
  Okulu 1 yıl uzatan ve bu dönem sadece alttan 2 kredilik bir ders almak zorunda olan öğrenci, 170 TL'lik normal harç ücretine ek olarak, tam 128 TL ödemek zorunda kaldı. Yani sadece 2 kredilik ders alan öğrenci toplamda 298 TL harç ödedi. Kayıt sırasında harçlarla ilgili bilgi veren fakülte yetkilisi, eğer alınan ders 3. ya da 4. kez alınıyorsa bu ek ücretin katlandığını belirtti.
  Normal harç 180, ödenecek harç 925 TL
  İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi olan bir başka kişinin belirlenen harç ücreti de inanılmaz büyüklükte. Normal dönemlik harç ücreti yaklaşık 180 TL olan öğrenci, bu dönem alttan aldığı derslerin ek ücreti ile birlikte toplamda 925 TL ödemek zorunda kalmış oldu.
  Kayıt dönemi başlayan üniversitelerde şok yaşanıyor
  Kayıt dönemi bütün üniversitelerde başlamış durumda değil ancak kayıtların başladığı üniversitelerde tam anlamıyla bir şok yaşanıyor. Örneğin İstanbul Üniversitesi'nde kayıt dönemi 5 Eylül Pazartesi günü başladı. Fakültelerin öğrenci işleri bürolarındaki yetkililer bile konu ile ilgili net bilgi sahibi olmadığı için çoğu öğrenci durumu anlayabilmiş durumda değil. Ancak ders seçimi yapmanızın ardından belirtilen harç fiyatını görenler büyük bir şokla karşılaşıyor.
  Okulu uzatmayanlar için de aynı hesaplama
  İlgili maddede "Süresinde mezun olamayanlar" için olduğu belirtilse de, alttan alınan derslere ilişkin harç hesaplaması okulu uzatmayanlar için de geçerli.
  İlgili maddede böyle bir ifade yer almamasına rağmen, okulu uzatmamış ve sadece alttan ders alan öğrencilere de aynı hesaplamanın uygulanması hukuki olarak da büyük soru işaretleri yaratmış durumda.
  (soL - Haber Merkezi)

 2. #2
  Kategori Sorumlusu
  Üyelik tarihi
  04.Eylül.2009
  Mesajlar
  751
  Üye No
  974
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  bu kadar da olmaz bide ücretsiz eğitim die herkes isyan ederken olana bakarmısın...
  Bir ülkenin geleceği, mühendislerin yeteneği ile sınırlıdır.  ZERO or DİE

 3. #3
  Bölüm Editörü
  Üyelik tarihi
  02.Ağustos.2011
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,640
  Üye No
  3129
  Ettiği Teşekkür
  0
  1 mesaja 1 teşekkür aldı

  Standart

  holly shit bu ne biçim uygulamadır ya amaçları ney bunların para kazanmanın yolunu bulmuşlar öğrenci üzerindende geçinilmezki arkadaş :@

 4. #4
  Kategori Sorumlusu
  Üyelik tarihi
  04.Eylül.2009
  Mesajlar
  751
  Üye No
  974
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  biz kurtardık artk yeniler sizin işinz zor ama bi bkımada ii bi uygulama bnce çalışın alttan ders kalmasın bi bakıma teşvik buda
  Bir ülkenin geleceği, mühendislerin yeteneği ile sınırlıdır.  ZERO or DİE

 5. #5
  Bölüm Editörü
  Üyelik tarihi
  02.Ağustos.2011
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,640
  Üye No
  3129
  Ettiği Teşekkür
  0
  1 mesaja 1 teşekkür aldı

  Standart

  ne teşvik ne teşvik bence amaçları 3 ders bırakıp parayı ödeyemeyenleri okuldan atmak

 6. #6
  naget_naget
  Misafir

  Standart

  bi derse 300 tl.ben zaten ikinci öğretimim babam beni okuldan alcak ama ikinci dönem yollayabilir

 7. #7
  Bölüm Editörü
  Üyelik tarihi
  02.Ağustos.2011
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,640
  Üye No
  3129
  Ettiği Teşekkür
  0
  1 mesaja 1 teşekkür aldı

  Standart

  istan edek yöke gidek ösym ye çok gittik zamanında :P vallaha ders bırakırsam babam şişe takıp tükana götürür

 8. #8
  Süper Üye
  Üyelik tarihi
  03.Ağustos.2011
  Mesajlar
  552
  Üye No
  3133
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  gezceğinize çalışın işte
  öğrenci değilmisiniz işiniz ne alla alla
  Sana büyük bir sır söyleceğim...korkuyorum senden.Korkuyorum yanın sıra gidenden pencerelere doğru akşam üzeri.El kol oynatışından,söylenmeyen sözlerden....Korkuyorun hızlı ve yavaş zamandan,korkuyorum senden...Sana büyük bir sır söyleceğim kapat kapıları...Ölmek,daha kolaydır sevmekten.Bundandır işte benim yaşama katlanmam sevgilim...

 9. #9
  naget_naget
  Misafir

  Standart

  sen yırttın tabi sorun yok

 10. #10
  Bölüm Editörü
  Üyelik tarihi
  02.Ağustos.2011
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,640
  Üye No
  3129
  Ettiği Teşekkür
  0
  1 mesaja 1 teşekkür aldı

  Standart

  gizem sen çok çalıştınmı söyle bakıyım biz öğrenciyiz kanımız ters akar bizim


 

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

   

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
bu sitede yazılanların tümü, üyelerimizin kişisel bilgi, yorum ve düşüncelerinden oluşur. doğruluk garantisi yoktur. türkiye cumhuriyeti kanunlarında yazılı olan ne varsa ilgili tüm kanunlar burada da geçerli olup aksi davranışlar ilgili üyeyi bağlamaktadır. üyelerin kaydettiği yazıların tüm hakları ve aidiyetleri forum ktü'ye devredilmiş sayılır. sitede yayımlanan özgün içerikli yazıların kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayınlanması doğru değildir. bunu yapan tosundur. bu şekilde yürütülmesi durumunda iş bu kişi karadeniz teknik üniversitesi fatih kampüsünde ikinci öğretimlerin ders çıkışı esnasında bir gece vakti kurtlara yem yapılacaktır. bundan doğacak herhangi bir sorunda yüce güçlere telgraf çekilecektir ve bütün sınavlarından ff alması gibi lanetlere maruz kalabilecektir. hukuki gereksinimler haricinde üyelerimizin her türlü bilgileri sevimli hayalet casper'ın korumakla yükümlü olduğu "forum ktü kozmik odası"nda saklı tutulur, gerçek bilgileri verilemez. sigara içmeyin ciğerlerinize yazıktır.
-copyright © 2008-2015 forum ktü-

Yukarı Git