Katy Perry (Katheryn Elizabeth Hudson, d. 25 Ekim 1984), ABD'li şarkıcı ve söz yazarı. Sahne ismi Katy Perry olarak anılır. Birçok kişi tarafından MySpace şarkıcısı olarak nitelendirilen Katy Perry, aslında 2000'lerin başından beri müzik dünyasının içinde bulunuyor.Gospel dinleyerek büyüyen şarkıcı, ilk olarak 2001'de "Katy Hudson" isimli gospel albümünü çıkarttıktan sonra müzik çalışmalarına küçük çaplı işlerle devam etti. 2004'te The Matrix isimli prodüksiyon takımına stüdyo vokalisti olarak katıldı. Bir süreliğine ünlülerin prodüktörü Glen Ballard’la birlikte çalışan sanatçı o dönemde çıkması planlanan albümü üzerinde çalışıyordu. Ballard’la birlikte kaydettiği "Simple", "The Sisterhood of the Traveling Pants" isimli 2005 tarihli filmin soundtrack'ine dahil edildi.

O döneme kadar plak şirketleriyle uzun süreli anlaşmalara imza atamayan Katy, bu sefer "Simple" şarkısıyla Virgin'in ilgisini çekerek plak şirketiyle albüm anlaşması için masaya oturduktan sonra ilk solo albümünün çalışmalarına başladı. İsmini ilk olarak Kasım 2007'de çıkardığı internet teklisi "UR So Gay"'le duyurmuştur. İnternette ünlenen "UR So Gay" parçasını EP olarak piyasaya süren sanatçının Greg Wells, Dr. Luke, Butch Walker, Max Martin ve Cathy Dennis’le birlikte çalıştığı "One of the Boys" albümü 17 Haziran 2008'de piyasaya sürüldü. Albümün ilk teklisi olarak "I Kissed a Girl" parçası seçildi. Billboard Hot 100 ve iTunes listesinde zirveye tırmanan şarkının klibi de internette en fazla izlenen videolar arasında yer aldı.

Albümden çıkan ikinci tekli "Hot N Cold" oldu. Şarkı önceki tekli gibi listelerde büyük başarı gösterdi ve birçok ülkede 1 numara oldu, Billboard Hot 100'de 3 numaraya çıktı. Üçüncü single "Thinking of You" önceki tekliler gibi büyük bir başarı elde edemedi ve Billboard Hot 100'de 29 numaraya kadar çıkabildi. Albümden çıkan dördüncü tekli "Waking Up in Vegas" listelerde iyi başarı gösterdi. 2009 yılında "3OH!3" adlı grubun "Starstrukk" adlı şarkısına eşlik etti. Timbaland ile "If We Ever Meet Again" şarkısını söyledi. 2010 yılında çıkardığı "California Gurls" adlı teklisi birçok ülkede zirveye oturdu. Çıkaracağı albümle aynı adı taşıyan "Teenage Dream" adlı şarkı 2. single olarak seçildi. Şarkı bir önceki tekli gibi birçok ülkede zirveye çıktı. "Teenage Dream" albümü ilk olarak 24 Ağustos 2010'da Amerika, Kanada ve Meksika'da 30 Ağustos 2010'da ise tüm dünyada yayımlandı. "Firework" adlı şarkı 3. single olarak seçildi. Perry şarkıda Amerikan Bağımsızlık Günü'nden bahseder. Tekli bir çok listede 1 numara oldu. Perry, en son 31.03.2011 tarihinde 4. single'ı E.T.'nin klibini yayınlamıştır. Single, Kanye West ile bir düettir.

Diskografi
Katy Perry-Hot N Cold