Kuruluş 1966 yılında Fuat Güner'in elindeki The Beatles plağını gören Mazhar Alanson plağı beraber dinleme teklifi eder ve Mazhar ve Fuat'ın tanışması böyle gerçekleşir. İkili öncelikle Kaygısızlar grubunda çalışırlar. Kadrosunda Ali Serdar, Semih Oksay ve Fikret Kızılok gibi isimleri barındırırlar. Daha sonra grup Barış Manço ile çalışmaya başlar. Bu arada da Özkan Uğur, Kurtalan Ekspres, Erkin Koray, Ersen ve Dadaşlar gibi isimlerle çalışmaktadır.


MFÖ öncesi Kaygısızlar'dan sonra Mazhar ve Fuat beraber müzik yapmaya başlarlar. Mazhar - Fuat'ın tek albümü Türküz Türkü Çağırırız 1973'te çıktı. Güllerin İçinden'in ilk halinni de bulunduğu bu albüm çok fazla ilgi görmedi. Albümden bir kaç 45lik çıktı. Mazhar ve Fuat, yanların Özkan Uğur, Ayhan Sicimoğlu ve Galip Boransu'yu alarak 1976'da İpucu Beşlisi'ni kurdu. Grup bir 45lik çıkardı. Heyecanlı şarkılarına İzzet Öz tarafından da bir klip çekildi. Bu klip Türkiye'nin ilk klibi sayılmaktadır. Grubun ayrılmasından sonra Fuat Güner ve Özkan Uğur, Ferhan Şensoy'un Şahları da Vururlar oyunu için beste yaptılar. Daha sonra üçlü Ajda Pekkan ve Seyyal Taner gibi isimlerin arkasında çaldılar.


Ele Güne Karşı Yapayalnız [değiştir]En sonunda 1984'te grup ilk albümleri Ele Güne Karşı'yı çıkardılar. Buradaki bir çok beste Şahları da Vururlar oyunu için yapılan bestelerdi. Mazhar Alanson söz yazarlığındaki başarısı ile dikkat çekmişti. Grup 1985 Eurovision Şarkı Yarışmasına katıldı. Diday Diday Day ile katıldıkları yarışmada 14. oldular. Bu yarışmada sunucunun Mazhar Fuat Özkan'ı kısaltıp MFÖ demesi grubun bu kısaltmayı kullanmasına neden oldu. Yarışma sonrası çıkan Peki Peki Anladık'ın ikinci yüzü tamamen İngilizce şarkılarla doluydu. Ancak MFÖ'nün yurtdışına açılma hayalleri gerçekleşmedi. 1986'da Vak The Rock çıktı. Hollanda'da kaydedilen albümün bir de klibi vardı. 1987'de No Problem çıktı. Buradaki bir çok şarkı Mazhar Alanson'un başrolünü oynadığı Arkadaşım Şeytan filminde kullanılmıştır. 1988'de grup 1988 Eurovision Şarkı Yarışmasına Sufi ile katılmıştır. Ancak bu sefer de 15. oldular. 1989'da grubun ilk best of'u çıktı. Aynı yıl 3. kez Eurovision'a katılmak isteyen grup Adı Naim adlı şarkılarıyla Türkiye elemelerini geçemediler.


1990'lar 1990'da Geldiler albümü çıktı. Albüm içinde bulunan 1990'lar bol kullanılacak efektleri, rap denemelerini, anlamsız söylenen sözleri bilinen MFÖ sound'uyla birleştirmişlerdi. 1992'de iki albümü birden farklı firmalarla çıkardılar. Agannaga Rüşvet eleştirel şarkılarıyla dikkat çekerken, Fahir Atakoğlu ile çalışılan Dönmem Yolumdan daha az dikkat çekmiştir. 1995 tarihli Mazeretim Var Asabiyim Ben rock tarzının kullanıldığı, Erdal Kızılçay ile çalışılmış bir albümdü. Bu albümden sonra Alanson sinemaya ağırlık vermiş ve solo bir albüm yapmış, Uğur da sinema ve televizyona ağırlık vermiş, Güner ise bir solo albümle beraber bir çok sanatçıya destek olmuştur.


2000ler [değiştir]Grup uzun bir aradan sonra MFÖ single'ını çıkarırlar. Eski şarkılarının yeni düzenlemelerinin bulunduğu bu single'dan sonra Collection best of'u çıkar. Yeni bir şarkının bulunduğu bu albüm de eski şarkıların yeni düzenlemelerini barındırmaktadır. 2006'da ise 11 yıllık aradan sonra yeni şarkıların bulunduğu isim babasının Cem Yılmaz olduğu AGU piyasaya sürülmüştür.


Albümleri [değiştir]Ele Güne Karşı Yapayalnız (1984)
Aşık Oldum / I Fall In Love (1985)
Peki Peki Anladık (1985)
Vak The Rock (1986)
No Problem (1987)
The Best Of MFÖ (1989)
Geldiler (1990)
Agannaga Rüşvet (1992)
Dönmem Yolumdan (1992)
M.V.A.B. (1995)
MFÖ (2003)
Collection (2003)
AGU (2006)

Katıldıkları Albümler Yeni Türkiye Coşku Dolu (2002)
Slow Türk Aşk Şarkıları 2006 (2006)