Genel bilgiler Doğum 20 Şubat 1988 (1988-02-20) (20 yaşında)
Saint Michael, Barbados Tarz(lar) Pop, R&B, dancehall, reggae Meslek(ler) Şarkıcı, Model, Moda tasarımcısı Etkin yıllar2005-günümüz İlişkili hareketler Ne-Yo, Jay-Z, Chris Brown, Sean Paul, Maroon 5, Justin Timberlake, Timbaland Web sitesi www.rihannanow.com
Robyn Rihanna Fenty (d. 20 Şubat 1988), bilinen adıyla Rihanna, bir Grammy ödüllü Barbados asıllı ABD'li şarkıcıdır.
İlk albümünü 17 yaşında çıkaran genç şarkıcı şimdiye dek 3 adet albüm yapmıştır. R&B ve Pop'un yeni popstarı olarak anılan Rihanna, yaşına rağmen, Pop ve Latin müziğin divası Jennifer Lopez ve şarkıcı Beyoncé'nin tahtına aday gösterilmektedir.

Müzik kariyeri

Rihanna, müzik hayatına ilk defa lisedeyken iki arkadaşıyla birlikte kurduğu grupla başladı. 2004 senesinde katıldığı bir şovda Mariah Carey'nin "Hero" parçasını seslendiren Rihanna, 15 yaşındayken tanıştığı müzik prodüktörü Evan Rogers aracılığıyla kaydettiği demonun Def Jam şirketine ulaşmasıyla, bu şirketle 16 yaşındayken anlaşmaya vardı.
2005 senesinde ilk albümü Music of the Sun ile Amerika listelerinde 10 numara olmayı başaran Rihanna, albümden çıkarttığı single "Pon De Replay" Amerika ve İngiltere listelerinde 2 numaraya kadar çıktı. Tüm dünyada 2 milyon satan albüm, Amerika’da 500,000 satarak Rihanna’ya altın plaket kazandırdı. ] listelerinde 1 numara olan pop yıldızı, 2007 MTV Video Müzik Ödülleri'nde "Yılın Videosu" ve "Yılın Single"'ı kategorisindeki ödülü kimseye kaptırmadı ve 2 mtv ödülü kazanarak geceye damgasını vurdu. 3.single'ı "Hate That I Love You" şarkısıyla dk Madonna, Mariah Carey ve Britney Spears gibi single'ı en çok tiraj yapan kadın şarkıcılardan biri oldu. Bu albümle, satışların hala devam etmesiyle 5 milyondan fazla satış grafiği yakaladı. . Son olarak FHM dergisine verdiği pozları, Gilette markasıyla yaptığı 1 milyon dolarlık anlaşma ile gündemde.

2. albümü A Girl Like Meyi 2006 senesinin Nisan ayında çıkartan Rihanna, bu albümle Amerika listelerinde 5 numara olurken, İngiltere listelerinde 6 numaraya yükseldi. Albümden çıkan single "SOS", Rihanna’nın Amerikan listelerindeki ilk 1 numarası oldu ve albümden 2. single olarak Ardından çıkardığı 2. single'ı "Don't Stop the Music" ve "Shut Up and Drive" ile de [[Amea iyi liste başarısı gösteren Rihanna,Take A Bow ve Disturbia single ile de 1 numaraya ulaşarak yılı zirvede kapadı.Şimdilede ise Amerikada haftalarca 1 numara olan "Live your Life" ve "Rehab" ile listelerdeki hakimiyetini sürdürüyor"Unfaithful" parçası yayınlandı. "Unfaithful", Amerika listelerinde 6 numaraya ulaşırken, albümden ayrıca "We Ride" single olarak piyasaya sürüldü.
3.stüdyo albümü Good Girl Gone Bad 5 Haziran günü piyasaya sürüldü. Albüm çıktığı ilk gün Amerika başta olmak üzere tüm dünya listelerine 1 numaradan giriş yaptı. Ortalığı altüst eden single'ı "Umbrella" ile listelere 1 numaradan giriş yapmakla kalmayıp daha önce Whitney Houston'ın "I Will Always Love You" şarkısıyla listelerde en uzun süre 1 numarada kalan kadın şarkıcı rekorunu egale etti. Aynı zamanda single 8.687.000 tiraj yapararikan]

Özel Hayatı

Barbados doğumlu şarkıcı doğduğa yere bağlılığını her fırsatta dile getirerek yöresel etnik takılar, ve giysiler giyiyor. Özellikle her zaman rengarenk ojeler sürmesi dikkat çekiyor. 2006 yılından beri Umbrella isimli şarkısının remixi sırasında tanıştığı R&B şarkıcısı Chris Brown ile birliktedir. İkili Ağustos 2008'de nişanlanmışlardır ve Los Angeles 'ta birlikte yaşamaktadırlar.

Diskografi

Filmografi