Doğum adı Marshall Bruce Mathers III Bilindiği ad(lar) Slim Shady Doğum 17 Ekim 1972 (1972-10-17) (36 yaşında)
St. Joseph, Missouri, ABD KökenDetroit, Michigan, ABD Tarz(lar) Hip hop Meslek(ler) Rapçi, Söz yazarı, Prodüktör, Aktör Etkin yıllar1995-günümüze Etiket(ler) Bassmint, Mashin' Duck, Web, Interscope, Aftermath, Shady İlişkili hareketler Dr. Dre, D12, 50 Cent, Shady Records Web sitesi www.eminem.com Eminem (Marshall Bruce Mathers III, 17 Ekim 1972, St. Joseph, Missouri), Amerikalı, Akademi Ödüllü, rapçi, prodüktör ve aktör.
Eminem, müzik dünyasının dikkat çeken ve tartışılan isimlerinden birisi olmuştur. Eminem, şarkılarının temelinde şiddet, kadın düşmanlığı ve eşcinsel karşıtlığı içeren sözler kullandığından tartışmalara yol açmıştır.
Eminem takma adı, gerçek adı ve soyadının baş harflerinden oluşmaktadır. Eminem, "M&M" sözünün okunuş şeklidir. Ayrıca şarkı sözlerinde pek çok kez kullandığı "Slim Shady" takma ismini de kullanır.

Hayatı

Marshall çocukluğunun büyük bir kısmını annesi ile birlikte şehir şehir dolaşarak geçirmiştir. Babasının onu küçük yaşta terk etmesi de Marshall için kabul edilmesi zor bir durum olmuştur. Yerleşik bir düzenlerinin olmaması, sürekli mekan ve okul değiştirmesi Marshall'ı psikolojik açıdan etkilemeye başlamıştır ve agresif bir kişilik oluşumuna neden olmuştur. Bu nedenle çok az arkadaşı olan Marshall kendisini dış dünyadan soyutlamıştır.
12 yaşındayken annesinin Detroit'i seçmesiyle yerleşik mekana geçmiş olan Marshall, müziğe karşı ilgi göstermeye başlamıştır. Müzik dinleyerek hayata kendini bağlamış ve yeteneğini keşfetmiştir. Bununla beraber kendi şarkı sözlerini yazmaya da çalışmıştır. Küçük yaştan itibaren hip hop ve rap müziğine ilgi duyduğu için çalışmalarını bu alana doğru yapmayı amaçlamıştır. Derslere olan ilgisizliği artmaya başlamış, sert mizacı nedeniyle de dokuzuncu sınıfta okuldan atılmıştır. Okuldan atılması ile huzur ve adalet arayışı Marshall'ı sokak kültürüne yakınlaştırmıştır. Kendine Eminem adını takarak, siyahlar arasına girmeye başlamış ve siyahlar arasında "garip ve sinirli beyaz genç" olarak tanımlanarak yeni bir hayata giriş yapmıştır. Kendisini hip hop ortamı içinde bulan Eminem "Basement Productions", "The New Jacks" ve "D12" gibi farklı rap gruplarıyla birlikte zaman geçirmeye başlamıştır.

Müzik kariyeri

Çocukluğundan beri rap müzik ve hip hop hayranı olan Eminem, toplam (7 Grammy olmak üzere) 15 müzik ödülüne sahiptir. Detroit'te yerel müzik şirketlerinden iki albüm çıkartır: Infinite ve The Slim Shady EP. 1997 yılında katıldığı bir rap yarışması ise onun için öneme sahiptir. İkinci olduğu bu yarışmayı Dr. Dre de izlemektedir. Eminem'in stilini çok beğenen Dre, onu yeni kurduğu müzik şirketi Aftermath Records'a davet eder. Eminem bunu kaçırmaz ve teklifi kabul eder. İleride Proof ile birlikte birçok işe imza atarlar ve iki dost olurlar. Eminem bir süre sonra albümü "Slim Shady"yi yayınlar ve albüm başarıya ulaşır. Albüm, Eminem'in sansasyonel kişiliği, karıştığı olaylar ve MTV sayesinde başarılı olur, ödül ve hayran kitlesi edinir. Bunun yanında da birçok olumsuz görüş alır. Bu albümdeki şarkı sözleri, saldırgan davranışları ve katılmış olduğu TV ve radyo programlarındaki provakatif davranışlarıyla Eminem sadece hip-hop dünyasına değil, şov dünyasında da adından söz ettirmiştir. Özellike "My name is..." ve "Just Don't Give a F*" gibi şarkıların Bill Clinton'dan Marilyn Manson'a birçok ünlü isimle dalga geçtiği video klipleri çeşitli tartışmalara yol açmıştır. Ancak albüm tüm olumsuz eleştirilere rağmen Amerika'da en çok satanlar listesinde 2 numaraya kadar çıkarak başarı elde etmiştir. Bir süre sonra dostu Proof'un ölümü Eminem'i duygusal bir çöküntüye uğratır. Hatta bunun üzerine koluna "Proof" yazan bir dövme yaptırır.
Bu başarıdan sonra Eminem, Missy Eliot 'dan Dido 'ya pekçok isimle ortak çalışmalar yapma imkanı bulur. 2000 yılında Marshall Matters LP albümünü çıkarır. Bu albümde, o zamanlar popüler olan Britney Spears gibi popçulara, N' Sync gibi boybandlere çeşitli iğnelemelerde bulunur. İlk single "The Real Slim Shady"'de ünlülerle dalga geçer. Basında pek çok ünlüyle atışmalara girer. Hakkında davalar açılır. Şarkılarında yaşadığı kötü çocukluktan ve annesinin ona olan kötü tutumundan da bahseder ve annesi de artık Eminem'in bu davranışlarına dayanamayarak ona dava açar. Bu tür olayların yanında Eminem başarılarına devam etmektedir. Diğer şarkıları "The Way I **" ve "Stan"'in katkısıyla da albüm Amerika'da 9 tüm dünyada 21 Milyon satmayı başarır. Bu albümden sonra Eminem yapımcı(prodüktör) olmaya karar verir ve Shady Records'u kurar.
Eminem'in Kim Mathers ile bir evliliği olmuş, bu evlilikten de Hailie adında bir kızı olmuştur. Ancak Kim ile ilişkileri yürümemiş ve boşanmışlardır. Kim ile boşandıktan yıllar sonra tekrar şanslarını denemişler, fakat geçimsizlik nedeniyle tekrar boşanmışlardır. Hailie yasal olarak babasına verilmiştir. Kızını çok seven Marshall koluna kızının resmi olan bir dövme yaptırmıştır.
eminem

2005: Encore

2005 yılında "Encore" piyasaya çıkarır. İlk single "Just Lose It" Trl başta olmak üzere Bıllbord Listelerinde 1 numara olur. Tüm dünyada 11 milyon satan Encore'un diğer single'ları "h", "Like Toy Soldiers", "Mockingbird" ve "Ass Like That" olur. Bush ve savaş karşıtı "h" şarkısı ABD başkanlık seçimlerinden önce yayınlanır ve büyük bir yankı uyandırır.

2005: Curtain Call

Eminem 2005 yılının sonunda en iyi şarkılarından oluşan Curtain Call albümünü çıkarır. Bu albümde "When I'm Gone", "Shake That", ve "Fack" adlarında 3 yeni şarkı da bulunmaktadır. Bu albüm 7 milyon satar.

2006: Eminem Present : The Re-Up

2006 yılının sonlarına doğru çıkarmış olduğu mixtape'i. Albüm Shady ailesini tanıtmak amacı ile ve Proof'a itafen çıkarılmıştır. Şarkılarda da bu belli olur. Albümdeki tüm şarkıları başkaları söyler. Eminem'in söylediği yerler azdır. Mixtape de Eminem, D12, 50 Cent, Obie Trice, Stat Quo, Lloyd Banks ve aralarına yeni katılan Emınem'in keşfettigi 2 yeni Rapper Bobby Creekwater ve Ca$his de bulunmaktadır. Bu albümden çıkan ilk klipleri "You Don't Know" TRL gibi listelerden uzun bir süre inmemiştir.

Diğer projeleri


8 Mil film afişiShady RecordsD12

D12, nam-ı diğer Dirty Dozen, Detroit’li bir rap grubudur. Eminem’in de dahil olduğu ve zaman içinde üyelerinde değişiklik yaşayan bu grup, 90’lar boyunca kendi albümlerini yapan birçok rapçinin ilk grubu olma özelliğine sahip. Grup temel olarak Bizzare, Swift, Kon Artis, Proof ve Kuniva’dan oluşmaktadır.

Eminem, 1997 yılında popülerliğe ilk adımını attıktan sonra grubu D12’e destek olmak amacıyla Shady Records’ı kurar ve böylece D12, 2001 yılında ilk albümünü," Devil's Night"i yayınladı albümden yayınlanan “Purple Hills”, Fight Music, Shit on you,gibi single grubun uzun yıllar boyunca ilgi toplamaya devam etmesini sağlar ve 2. albüm 2004'te "D12 World" 'ü yayınlar. Albümden yayınlanan “My Band” ve “How Come” 40 oz ,Git up gibi single’lar Billboard listelerinde birçok defa zirveye yerleşen singla'ları barındırmıştır ve grubun uzun yıllar boyunca ilgi toplamaya devam etmesini sağlamıştır. Aynı sene Mtv Music Award'ta D12 World albümü bir ödül daha alır en iyi Rap grubu seçilir ve Mtv Movie Awards'tada Live Performanslarıyla herkesi etkiler.
Grup üyelerinden olan Bugz'ı 1999 yılında kaybeder ve yerine Swift'i alır. Grup, D12 albümüne Bugz'ın anısına "Good Die Young" şarkısını koyar.

8 Mil

Eminem, şarkıcılık ve yapımcılıktan sonra oyunculuğu denemeye karar verir. Kim Basinger, Mekhi Phifer, Britanny Murphy gibi oyuncularla anlaşılır. Filmde Eminem kendi hayatını oynar. Filmin müziği kendi firması Shady Records'tan çıkar. Bu albümde yakın zamanda firmasına aldığı 50 Cent, Obie Trice ve D12'e yer verir. Albümde ayrıca Jay-Z, Nas, Macy Gray gibi yıldızlar da bulunmuştur. Eminem kendi hayatını anlatan “8 Mile” adlı bütün büyük sinama eleştirmenlerinden tam not alır ve Rapper oyunculuğyla oscarlık bir performans sergilediğini gösterir. Mtv Movie Awards 'da En iyi Erkek Perfomans 8 Mile filmiyle ödülü alan Emınem ve filmin soundtrack’ini de hazırlayan rapçi, albümden çıkardığı ilk single “Lose Yourself” ile Billboard Hot 100 listelerinin zirvesine yerleşir. Bu şarkıyla Soundtrack dalında birçok Oscar almıştır ve 2004 senesindeki Grammy’lerden “Lose Yourself” parçasıyla “En İyi Rap Performansı” ve “En İyi Rap Parçası” ödüllerine layık görülmüştür.

Shady Records

Eminem Shady Records'tan kendisinin ve D12'in albümlerini çıkarttıktan sonra, Dr Dre gibi, ileride kendi satış rakamlarını geçecek olan bir rapper'ı piyasa çıkartır: 50 Cent. 50 Cent 'in ilk albümü "Get Rich Or Die Tryin" 11 milyon satarak inanılmaz bir rekor kırmıştır. 50 Cent 'in ardından piyasaya çıkan Obıe Trice İlk albumu 'CHEERS' Altın Platin plak ödülü sahiplenmiştir. 2.albumu' Second Round's on Me 'iyi bir çıkış yapar ve sınglerı ses getirir. Stat Quo Lıke Dat sarkısına cekılen clıp ı ıle adından bolca söz ettirmiştir ve hatta NBA resmi oyunun ana müziği olmuştur.

Filmografi

  • Da Hip Hop Witch (2000)
  • The Wash (2001)
  • 8 Mile (2002)
  • Have Gun - Will Travel (2010)