maNga Köken Ankara, TürkiyeTarz(lar) Nu metal, rapcore,Alternatif Rock Etkin yıllar2001-günümüzeEtiket(ler) Sony Music/GRGDN Web sitesi maNga.web.tr Üyeler Ferman Akgül (vokal)
Yağmur Sarıgül (elektro gitar)
Cem Bahtiyar (bas gitar)
Özgür Can Öney (davul)
Efe Yılmaz (turntable)
Eski üyeler Orçun Şekerusta (bas gitar)

Biografi

maNga, Ankara kökenli bir nu metal grubudur. Manga'nin albüm macerası 2001 yılının Eylül ayında Ferman'ın telefonla tüm grup arkadaşlarını arayıp "Toplanıp konuşalım bir yarışma varmış" demesiyle başladı.Bu telefon konuşmasının onları albüm sahibi yapacağına ihtimal vermedikleri gibi uzun yıllar müzikle ilgili hayalini kurdukları şeylerin gerçekleşeceğini birisi söyleseydi tahminen bunun imkansız olduğunu düşüneceklerdi.
Manga ilk olarak Yamyam'in barlarda "cover" parçalar çaldıkları gruptan istedigi müziği yapamamasından dolayı yolunu ayırması ile 2001 yılı Eylül ayına doğru şekillenmeye başladı.Onun en büyük isteği kendi parçalarını çalan bir grup kurmaktı. Yapmak istediği tarzı da 95'ten beridir etkilendigi numetal ve hardcore tarzında gruplarla yavaş yavaş oluşturmaya başlamıştı kafasında.
Rock müzikle elektroniği sert gitar riffleriyle rap vokalleri birleştirmek istiyordu.Bunu üniversiteden okul arkadaşı olan Orçun ile paylaştı ve onun da katılmasıyla Manga'nın tohumlarını atmış oldu.Daha sonra Özgür Efe ve Ferman'ın da katılmasıyla ilk kadro tamamlanmış oldu ve büyük bir heyecanla çalmayı en çok istedikleri coverlari ve bunun yanında kendi şarkılarını yapmaya başladılar.
İlk besteleri "Kal Yanimda" oldu ve bu besteleri yapıdıktan kısa bir süre sonra "Sing Your Song" yarışmasından haberdar oldular; fakat yarışmadan hemen önce Orçun özel nedenlerden dolayi grubu bırakmak zorunda kaldı.Bir süre bas gitar o lmadan çalismalarina devam eden Manga "Kal Yaninda"yi yarismaya hazirlamak için ciddi bir bas gitarist arayisina girdi. Ferman'nin daha önceden beraber çaldigi bas gitarist Cem'in yarismaya gönderilecek sarkinin kayitlarina baslandigi gün gruba dahil olmasiyla Manga su andaki yapisina kavustu.
Bes ayri karakteri ve bes ayri müzik zevkini sergileyen Manga uzun yillar sürecek albüm hayali için yola çikmisti artik. Beslinin kesisim kümesi ise; Japon çizgi romanlari olan "Manga" idi.
"Kal Yanimda"nin genis çevrelerce çok sevilmesini ve yarismada iyi bir derece almasi* bas koyduklari yolda emin adimlarla yürümeleri için iyi bir sebep oldu; böylelikle yeni besteler üretmeye basladilar.Bu dönem içinde "Bitti Rüya" ve "Yalan" gibi çok sevilen parçalarini yaptilar ve Ankara Limon Bar'da Metropolis grubunun da destegi ile bar programi yapmaya basladilar; fakat bekledikleri albüm haberi uzunca bir süre gelmedi ve umutsuzluga kapildiklari uzun bir dönem oldu.
Daha sonra tekrar stüdyoya giren grup bes sarkilik bir demo hazirlayarak tekrar Istanbul'a gitti.Ankara'ya döndükten bir süre sonra yarisma döneminden tanidiklari prodüktörleri Haluk Kurosman'dan (6. Cadde* Gripin* Vega....) gelen bir telefon ile artik emeklerinin karsiligini alacaklarina inanmaya basladilar."Yapiyoruz arkadaslar!" diyerek bu haberden sonra beste çalismalarina ve konserlere agirlik veren grup* Türkiye'nin dört bir yanina gidip elliyi askin konserle müziklerini paylastilar. Hiçbir zaman unutamayacaklari anilara ev sahipligi yapan ve Manga'nin belki de en önemli sahne tecrübesini kazandigi Limon Bar'da yaklasik iki sene boyunca araliksiz çaldilar.
2002 yılının Eylül ayında Beyoglu'nda bir kafede cereyan eden "Birgün bir seyler yapacagiz" konusmalari artik gerçege dönüsmeye baslayacakti Manga için ve her geçen gün Manga'yla beraber ayni yola bas koyan ve destek veren insan sayisinin da arttigini fark etmek onlari daha da umutlandiriyordu.
Kargo'nun solisti Koray Candemir* Vega* Göksel ve Kanadali rapper Unknown Mc onlara ilk destegi veren müzisyenler oldu o dönemde.Artik albüm çikatmak için hazirlardi ve Grgdn-Sony Music Türkiye etiketli olan ilk albümleri için 2004 yazina dogru stüdyoya girmeye basladilar ve 5 Aralık'te Manga adli ilk albümleri artik tüm Türkiye'ye açilmaya hazirdi.
Farkli müzik zevklerine sahip olan ve birbirinden tamamiyla farkli bes karakterin ortaya çikarttigi müzik dogal olarak farkli farkli tatlar barindiriyordu.
Ferman* uzun bir zaman dinledigi ****l kökenli müziklerin disinda yeni yeni sevdigi* rap müziginde içinde oldugu bir vokal arayisi içindeydi.Efe'nin kalbi hiphop ve elektronik müzik için atiyordu.Yamyam'in pesinde oldugu sey duygularini notalarla ifade etmekti.Özgür* caza* R&B'ye ve funka merakli oldugu için Groove'un pesindeydi.Cem ise elektronik müzige asikti. Böylelikle Manga'nin sert gitarlarda* rap-melodik vokallerden ve elektronik altyapilardan olusan müzigi ortaya çikmis oldu.
Efe* Manga'nin müzigi için "Besimizin dinledigi farkli müziklerin ayni potada eritilmesidir.Hepimiz alternatif rocktan hoslaniyorduk* ayni zamanda herkes elektronik müzigi de özümsemisti; hiphop ve rap vokaller de bizi heyecanlandirmistir. " diyor.
Zaman zaman aski derinden hissettiler* zaman zaman bulunduklari sehrin klostrofobik yapisinin verdigi duygu patlamalarini yansittilar* zaman zaman aynaya bakip yasam tarzlarina ironik yaklasimlar getirdiler.Her zaman dogduklari* büyüdükleri ve yasadiklari cografi bölgenin duygu yogunlugunu ve kültür birikimini içlerinde tasidiklari gibi bu degeri müziklerine de yansitmaya çalistilar.Bazi parçalarda kendi yasadiklari ortami ve kendi jenerasyonlarini da elestirdiler. Örnegin Yagmur'un Bar'da çalarken kendi jenerasyonunu tüketim kusagi olarak gözlemlemesi grubun "Libido" isimli parçalarini yapmalarina önayak oldu.

Manga'nin kuruldugu günden beri en büyük hayali farklilik yaratip* son dönemlerde Teoman* Duman* Vega* Mor ve Ötesi* Kurban* Athena ve Kargo gibi isimlerin genislettigi ve yürüdügü yolu birazcik daha genisletmek oldu.Özgür bunu "Bizi hayatta en mutlu edecek seylerden biri bu yolda bizlerden daha iyi yeni gruplarin çikmasi olur." diyerek ifade ediyor.
Nitekim Manga 5 Aralık 2004 tarihinde çikardigi albümüyle hayallerini gerçeklestirmek konusunda önemli adimlar atti.Grubun inandigi müzige dinleyicilerden gelen büyük destekle Manga bir yil içinde Türkiye'nin degisik illerinde toplam yüzü askin konser verdi ve yüksek albüm satislariyla Altin Plak sahibi oldu.Bunlarin yaninda Manga; Altin Kelebek "En Iyi Çikis Yapan Grup"; Jetix Tv* Future dergisi ve Yildiz Teknik Üniversitesi Isletme Kulübü tarafindan ise "En Iyi Grup" ödüllerine layik görüldü.Grubun çikis sarkisi "Bir Kadin Çizeceksin" ise Easports'un Fifa 2006 oyunu soundtrackine dahil edildi.

Grup Üyeleri-Biografi


Ferman Akgül


25 Aralık 1979 Ankara’da doğdu. Ankara Anadolu Lisesi’nde okuduğu dönemlerde klasik Gitar çalmaya başladı. Ama asıl müzik ile tanışması dokuz, on yaşlarındayken ailesinin aldığı basit bir piano ile oluşmuştur. 1998’de Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesine girdi ve çalıştığı ilk gruplarla bu dönemde tanıştı. İlk grubu “Virgin Pulp” adlı bir hardcore grubuydu. Turntable çalmak için girdiği grupta solist olmadığı için turntable alana kadar solistlik yapmaya başladı ve bu solisliğe attığı ilk ciddi adım oldu. Daha sonraları “Colik” ve Özgür Can Öney’in de davulcusu olduğu “70lik” ile beraber çalışmaya başladı. “70lik” ile birlikte uzunca bir sure çalıştıktan sonra Cem Bahtiyar’ın da bas gitaristi olduğu “Seven” grubuna girdi ve bundan sonra da bir süre müziğe ara verdi. Sonra Özgür’ün daveti ile henüz yeni kurulmuş ve solisti olmayan bir grubun çalışmasına katıldı. 2001 yılının sonlarına doğru girdiği bu gurubun o dönem henüz ismi yoktu. Daha sonraları grubun ismi “Manga” olduCem Bahtiyar


18 Ocak 1979 yılında Denizli’de doğdu. Denizli Anadolu Lisesi’nde orta ikinci sınıftayken hobi olarak klasik gitar desleri almaya başladı. Ailesinin hediye ettiği bas gitar, profesyonel müzik hayatına atılmasınınn ilk adıolmuştur. Denizli Beldiye Konservatuarı ve Denizli Anadolu Lisesi’nde olduktan bir yıl sonra Ankara’ya Bilkent Üniversitesi’ne geldi ve Bankacılık ve Finans okumaya başladı. Müziğe 3 yıl kadar ara verdikten sonra Ferman Akgül’ün vokalistliğini yaptığı “Seven” grubuyla tekrar bas gitar çalmaya başladı. Bu grubun çalışmalarına son vermesinden 2 ay sonra 2002 ocak ayında Manga’ya katıldı.

Efe Yılmaz


Efe


03.10.1979 Ankara’da doğdu M.E.Vakfı Köksal Toptan Lisesi ve Çankaya Lisesi’nde okudu. Üniversite yılları gelince “Acaba yurt dışında okumak nasıl olurdu?” diyerek University of South Florida’da bilgisayar üstüne eğitim almaya başladı. Daha sonra tekrar Türkiyeye dönüş yapıp Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümüne girdi. Aynı zamanda Yağmur Sarıgül’ün arkadaşı olan kuzeni Özgür Sarı sayesinde Yağmur ve Orçun ile tanışarak Manga’ya katıldı. Müzik hayatına davul çalarak başlayan Efe, uzunca bir süredir yapmak istediği “Old School” DJ’liğe Manga ile başlamış oldu.

Yağmur Sarıgül


Yağmur


26.08.1979 yılında Antalya’da doğdu. İlkokul yıllarından itibaren müzik eğitimi almaya başladı. Gitardan önce piyano eğitimi aldı. Sırasıyla:Hacettepe Konservatuarı yarı zamanlı piyano, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Keman, Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Gitar Bölümlerinde eğitim gören Yağmur, son olarak Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Fakültesi Gitar Bölümü’ne girdi. 2001 yılına kadar “Laterna” ve “6/8” gruplarıyla çalışan Yamyam, 2001 sonlarına doğru üniversiteden arkadaşı olan Orçun Şekerusta ile daha sonra ismi “Manga” olacak olan grubun temellerini attı.Özgür Can ÖneyÖzgür Can Öney

(21 Temmuz 1980, Ankara) maNga isimli müzik grubunun davulcusudur. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Uzay Bilimleri bölümünde ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünde öğrenci olan Özgür, üniversite yıllarında müzik hayatına başladı. Gürcan Konanç’tan metod takibi ve nota okuma üstüne özel ders aldı. Daha sonra Deli Gömleği'ne katıldı. Aynı zamanda bazı tiyatro oyunlarının da müziklerini yaptı. 2002 yılında maNga’ya katıldı. 2006 yılında evlenerek bekarlar kulübünden ayrıldı. Ayrıca TurkDrum.Net İlk Türkçe Davul Portalı 1998® - Haberler davul portalında aktif olarak yöneticilik yapmaktadır.

Diskografi

YılAlbümSatış Rakamı2004maNga100.000
(altın rakam)2006maNga
Ödüller

 • 2005: POPSAV Ödülleri
  • En iyi rock grubu
  • En iyi video
 • 2005: Hürriyet Altin Kelebek Ödülleri
  • 4 defa en iyi çıkış yapan grup ödülü* 2006: MÜYAP Ödülleri
  • Çıkış yaptığı zaman en çok onların albümü sattığı için Altın Plak ödülü,
  • Grubun üyelerinden Yağmur Sarıgül 2002 yılında en iyi müzisyen ödülüne layık görülmüştür.
  • Ayrıca Radyo Boğaziçi Ödüllerinde maNganın Yalan şarkısı en iyi animasyon dalında ödül kazanmıştır