Doğum tarihi 12 Nisan 1972 (1972-04-12) (36 yaşında) Doğum yeri Yalova, Türkiye Müzik türü Rock, Alternatif Rock, Hard Rock Uğraş(lar) ıŞarkıcı, söz yazarı, besteci Enstrümanları Vokal, Akustik Arp, Gitar, Armonika, Mandolin, Klavye Aktif yılları 1987-günümüz Müzik şirketi Pasaj Müzik (2005- )
Universal Müzik (1999-2005)
Raks Müzik (1996-1999)İlişkili
grupla rVolvox ÜyelerOzan Tügen
Buket Doran
Metin TürkcanAykan İlkan
Ceren Tügen

Şebnem Ferah daha
küçük bir çocukken çeşitli kurslara katılması ve dersler almasıyla müzikle olan ilişkisi belirgin bir hal almıştı. İlk öğrenimini bitirdikten sonra kolej sınavlarına girip kazandığı Bursa Koleji'ndeyse ilk önce okulunun orkestrasında şarkı söylemeye, hemen arkasından da çeşitli gruplarda şarkı söylemenin yanı sıra gitar ve klavye çalmaya başladı. Çok geçmeden yaptığı besteleri çalıp söyleyebileceği, uzun soluklu olmasını arzu ettiği bir grup kurmaya karar verdi ve tanıyıp yeteneklerine güvendiği arkadaşlarına bu öneriyi götürdü. Bu grup Türkiye deki müzikseverlerin adını sıklıkla duyacağı Volvox tu.
Şebnem Ferah bu çalışmaları yaptığı yıllarda 16 yaşındaydı. Şebnem Ferah üniversite sınavı sonunda ODTÜ'yü kazanana kadar müzik çalışmalarına aktif bir şekilde grubuyla birlikte devam etti. Kendisi Ankara'ya, gruptaki diğer arkadaşlarıysa İstanbul'a yerleşmek zorunda kalınca grup çalışmaları bir süre için aksadı. Bu şekilde ODTÜ'de iki yıl geçiren Şebnem Ferah ikinci yılın sonunda ekonomi bölümündeki eğitimini bırakmaya ve asla uzak duramadığı müzik çalışmalarına devam edebilmek için İstanbul'a gelmeye karar verdi. Bundan sonrası ise aynı dönemde İstanbul da sayısı artmaya başlayan rock klüplerinde Volvox un başarılı performansları sayesinde birçok yeni gelişmeyi de beraberinde getirdi.
Küçük denilebilecek yaşlarda kurulan Volvox grubunun elemanları, aradan zaman geçip doğal olarak farklı tercihlerde bulunmaya karar verince Volvox dağılma kararı verdi ve Şebnem Ferah da kendine solo bir kariyer edinmeye karar vererek aldığı albüm tekliflerini değerlendirmeye başladı. Şebnem Ferah 1996 yılının sonbaharında "Kadın" adlı ilk albümünü çıkardı. Albümde İskender Paydaş, Tarkan Gözübüyük ve Demir Demirkan la çalışan Ferah, "Kadın" albümü içinde her açıdan barındırdığı yeniliklerle, bir şarkı dışında tamamı Şebnem Ferah a ait müzik ve sözlerle büyük bir başarı elde etti. Bu albüm sonrasında verdiği konserlerle Şebnem Ferah sahne performansını daha büyük kitlelerle paylaşma fırsatı bularak ülkemizin en beğenilen kadın şarkıcıları arasına girdi.
Şebnem Ferah daha sonra 1999 yılında "Artık Kısa Cümleler Kuruyorum" adlı 2. albümünü ve 2001 yılında prodüktörlüğünü de kendisinin üstlendiği "Perdeler" albümünü çıkardı. 2003 yılındaysa prodüktörlüğünü yine kendisinin üstlendiği "Kelimeler Yetse" albümü müzik severlerle buluştu.
Şebnem Ferah 2005 yılının Mart ayında bir yıldır üstünde çalıştığı yeni şarkılarını kaydetmek için stüdyoya girdi. Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde kaydedilen bu albümde Şebnem Ferah yine 9 yıldır sahnede ve önceki iki albümünde beraber çalıştığı müzisyen arkadaşları Ozan Tügen, Metin Türkcan, Buket Doran ve Aykan İlkan ile beraber "Can Kırıkları"nı çıkardı. "Can Kırıkları" adlı bu albüm ismini; aynı adlı kitabın yazarı Karin Karakaşlı’nın Şebnem Ferah'a bu kitabı hediye olarak göndermesi ve Şebnem Ferah ın da bu isimden daha ilk anda etkilenip yazdığı aynı isimli şarkıdan (kitabın yazarı Karin Karakaşlı nın özel izni ve bilgisine başvurularak) aldı. Albümden çıkan "Can Kırıkları" ve "Çakıl Taşları" ilgi görürken, Mor ve Ötesi’nin son albümündeki "Küçük Sevgilim" şarkısında gruba eşlik etti.
10 Mart 2007 Bostanci Gösteri Merkezi 'nde Orhan Şallıel yönetimindeki 'Istanbul Symnphonic Project' orkestrası eşliğinde vermiş olduğu konserinin DVD'si ve iki CD'den oluşan performans albümünü Eylül 2007 tarihinde piyasaya çıkaran sanatçı, hemen ardından ardından yeni album hazırlıklarına ağırlık vermiş.