KATİL FOTOGRAFÇI
Muazzam bale fantezisi Kirmizi pabuçlar ile taninan Britanyali film yönetmeli Michael Powell, 1960’ta halki ve elestirmenleri o kadar öfkelendiren bir film çevirdi ki, kariyeri tam anlamiyla sona erdi. Filmin adi Peeping Tom’du (Röntgenci) ve biçak gibi kullandigi bir kamera ayagiyla kurbanlarini öldürürken bir yandan da bu sahneleri kaydeden sadist bir röntgenciyi anlatiyordu. Nasil hasta bir beyin böyle bir öyküyü hayal edebilir diye sormustu öfkelenen seyirciler. Ancak Peeping Tom gösterime girmeden bir yil önce, Harvey Murray Glatman adinda Amerikali bir psikopat, filmde anlatilanlara çok benzeyen suçlardan San Quentin’de idam edilmisti.

Ergenlik çaginda bile, Glatman sapik cinsel egilimler gösteriyordu. En sevdigi mastürbasyon yöntemi, kendi kendini bogmakti, boynuna geçirdigi tavan arasindaki kirislere asili bir ipin ucunda sallanirken, büyüyünce bu tuhaf huylarindan vazgeçecegini söylemisti. Ancak olgunlastikça, baglama, sadizm ve bogulma fantezilerini birer saplanti haline getirmisti. 29 yasindayken de sapik hayallerini gerçeklestirmeye koyuldu. Bir profesyonel fotografçi pozu takinarak, kendilerine bir kariyer edinmeye çalisan bir dizi genç modeli 1950’lerde çok moda olan ucuz dedektif dergilerinin kapaklarina resimlerini bastiracagini söyleyerek kandirdi. Bu kapaklarda genellikle baglanmis ve çaresiz durumda genç kadinlar oldugundan, modeller Glatman’in kendilerini baglayip agizlarini tikamasina ses çikarmadilar. Ayrica görünüsünden de korkmamislardi; Glatman biraz tuhaf ama zararsiz bir adama benziyordu.

Kadinlari bir kez hakimiyeti altina aldi mi onlari soyup fotograflarini çekiyor, tabanca tehdidiyle tecavüz ediyor ve içinde bulunduklari durumun korkunçlugunu kavradiklarinda da yüzlerindeki dehset dolu ifadeleri tekrar fotografliyordu. En sonunda da onlari bir iple bogarak cesetlerini çöle atiyordu.

Glatman bu sekilde toplam 3 genç kadini öldürdü. Dördüncü bir fotograf çekimi ayarladi, ama bu seferki kurbanla basa çikamadi. Glatman arabasinda ona silah çekince, kiz üzerine atladi, silahini elinden aldi ve polis gelinceye dek namluyu ondan ayirmadi.

Glatman gözaltindayken her seyi tüm ayrintilariyla itiraf etti. 1958 Kasiminda üç gün süren bir durusmadan sonra verilen idam cezasini çok filozofça bir tavirla karsiladi. “Böylesi daha iyi.” Bu yoruma çok az insan karsi çikardi.