Karadeniz Teknik Üniversitesi Forumu - Forum KTÜ Foruma Hoş Geldiniz.
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Genel Editör
  Üyelik tarihi
  21.Kasım.2008
  Mesajlar
  731
  Üye No
  5
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart Yaralı Yüz (SCARFACE)

  Fidel Castro'nun "devrimimizin ruhunu benimsemeye niyetleri yok" dediği ve "Onları istemiyoruz!" diye haykırdığı binlerce Kübalı rejim muhalifine Amerika Birleşik Devletleri'ne gitme izni verilir. Göç eden 120 bin Kübalı arasında adi suçlular ve akıl hastaları da vardır.Bu adi suçlulardan biri olan Tony Montana (Al Pacino) askerlik arkadaşı Manny Ribera'yla (Steven Bauer) beraber Miami'ye gelir.ABD'ye gelmesinden sonra göçmenlik ofisinde sorgulanır. Kendisini siyasi sığınmacı olarak tanıtmasına rağmen çok geçmeden bir adi suçlu olduğu anlaşılır ve arkadaşıyla beraber çalışma ve oturma izni alamayan diğer Kübalı göçmenlerin tutulduğu Freedomtown'a gönderilir.
  Montana Freedomtown'dayken arkadaşlarıyla beraber, çok önceden ABD'ye kaçmış zengin bir Kübalı olan Frank Lopez'in sağlayacağı çalışma izni karşılığında Fidel Castro tarafından Kübadan kovulmuş olan ve Lopez'in kardeşini işkenceyle öldüren eski istihbarat görevlisi Emilio Rebenga'yı öldürmekle görevlendirilir.Kısa süre sonra kampta çıkan bir isyan sırasında Rebengayı bıçaklayarak öldürür.
  İstedikleri çalışma iznini alan Tony ve Manny Miami'deki bir büfede çalışmaya başlarlar.Bulaşıkçı olarak başladıkları yeni işten hiç de memnun olmayan ikili bir akşam Frank Lopez'in adamı olan Omar Suarez'le (F. Murray Abraham) buluşurlar.Onlara Rebenga işini de ayarlayan Suarez'in yeni teklifi Meksika'dan gelen kenevir'in yüklenmesidir.Tony'nin işi beğenmemesi üzerine Omar Suarez daha yüksek kazançlı ama tehlikeli bir iş önerir; birkaç gün sonra Miami'ye gelecek olan Kolombiyali kokain satıcılarıyla yapılacak alışveriş.
  Birkaç gün sonra Tony ve Manny Freedomtown'da tanıştıkları Angel ve Chi Chi'yle, uyuşturucu satıcısı Kara Kurbağa lakablı KolombiyalıHectorla buluşmak üzere Miami Beach'deki küçük bir otele giderler.Gerçek niyeti Tony'nin parasını çalmak olan Hector onun gözleri önünde arkadaşı Angel'i elektrikli testereyle doğrar.Silahlı çatışmadan sonra Hector ve adamlarını öldüren Tony kokainlerle beraber kaçmayı başarır.Arkadaşı Angel'in hayatına mal olan bu başarıdan sonra Omar Suarez'e olan güvensizliği nedeniyle başarısını doğrudan büyük patron Frank Lopez'e sunar.Omar'a göre insani ilişkilerden daha çok anlayan Frank Lopez Tony Montanadaki ışığı keşfeder.Tony'deki cahil cesareti, sertlik ve yükselme hırsının kendi işine de yarayabileceğini düşünür.Tony, aynı gece tanışmalarını kutlamak üzere gittikleri ve Frank'in de müdavimi olduğu Babylon Kulübünde tanıştığı Frank'ın kızarkadaşı Elvira Hancock'a (Michelle Pfeiffer) ilgi duymaya başlar.
  Aylar sonra Tony aralarının açık olduğu annesi ve kızkardeşini ziyaret eder.Annesi Tony'nin yaşam biçimine duyduğu hoşnutsuzluk nedeniyle hediyelerini geri çevirir ve onunla sert bir tartışmaya girer, ancak Tony'nin kızkardeşi Gina onun hayatından etkilenmiştir.Bir süre sonta Tony ve Omar Frank Lopez adına Bolivyalı uyuşturucu kralı Alejandro Sosayla yapılacak iş bağlantıları için bu ülkeye giderler.Görüşme sırasında Sosa'nın adamlarından biri Omar'ı polis muhbiri olarak tanır.Bunun üzerine Alejandro Sosa Omar'ın öldürtür.Sosa, Tony'nin gerek Omarla girdiği laf dalaşları, gerek uyuşturucu dağıtımıyla ilgili yeni fikirleri ve gerekse de açık sözlülüğünden çok etkilenir ve Frank Lopez'in örgütüyle ilgili duyduğu derin şüpheye rağmen ona karşı büyük bir güven hisseder.

  Tony Miami'ye döndükten sonra patronu Lopezle ona sormadan yaptığı iş anlaşması ve Omar Suarezin öldürülmesiyle ilgili tartışır.Tony Frank ile olan iş ilişkisini bitirmesine rağmen Elviraya olan ilgisini kaybetmez.Tony, aynı gece gittiği Babylon Kulübünde Frank Lopezle sıkı ilişkisi olan narkotik polisi Mel Bernstein tarafından Rebenga ve Hector cinayetleri ile olan bağlantıları nedeniyleüstü kapalı olarak tehdit edilir.Aynı mekanda kız kardeşi Ginayı başka bir erkekle beraber gören Tony onu döver ve Mannyle evine yollar.Kısa süre sonr gece kulübünde Miami'deki uyuşturucu trafiğine hakim olmak isteyen Diaz Kardeşler sandığı iki kişinin saldırısına uğrar.Girdiği silahlı çatışmada iki elemanı da öldürmesine rağmen kolundan yaralanır; Tony daha sonra bu saldırının Frank Lopez tarafından yönlendirildiğinden şüphelenir.
  Aynı gece Frank Lopezle yapacağı görüşme sırasında adamlarından birine Lopezin tuttuğu iki elemandan biri olarak aratır.Telefon görüşmesisırasında Lopezin renk vermemesiyle Lopez hakkında kesin karara varır.Tony Montana ayaklarına kapanarak yalvaran Lopeze acımaz ve onu Mannye öldürtür, aynı ortamda bulunan narkotik polisi Mel Bernsteinı da vurur.Daha sonra Lopezin evine gelen Tony gökyüzünde dolaşan reklam amaçlı zeplinin üzerinde yazan slogandan çok etkilenir; bu slogan aslında Tony'nin film boyunca esiri olduğu hırsının özetleyen The world is yours - Dünya Senindir.
  Frank Lopez'in suç imparatorluğunun başına geçen Tony Elvirayla da evlenir.Alejandro Sosa ile olan iş bağlantısıyla ABD'ye getirdiği kokainden aylık 10-15 milyon $ net gelir sağlamaktadır.Tony yeni taşındığı lüks malikanede Elvirayla beraber yaşamaya başlar.Giderek Paranoya belirtileri sergilemeye başlayarak evinin abartılı güvenlik ekipmanlarıyla donatır.Bu yeni hayatlarına adapte omakta zorlanan Elvira ve Tony kokain bağımlısı olur.
  Müşterisi olduğu bankanın kara parasını yıkamak için daha fazla komisyon istemesi üzerine Tony, aynı zamanda polis muhbiri olan yerel bir tefeci olan Mel Seidenbaum'a gider.Polis tarafından suçüstü yapılan Tony Montana para aklama ve vergi kaçakçılığı suçlamalarından tutuklanır.Kefaletle serbest kalır.Bu olay yüzünden en büyük dağıtıcısını kaybetmek istemeyen Alejandro Sosa Tony'yi Bolivya'ya çağırır.
  Sosa, Tony'den içinde kendisi ile Bolivyalı ve Amerikalı üst düzey yöneticilerinden olduğu uyuşturucu trafiğini ortaya çıkarmak için çalışan bir gazeteciyi ortadan kaldırmasını ister.Bunun karşılığında Tony ve Manny'nin daha önce işledikleri suçların yok sayılıp vergi kaçakçılığından alacağı hapis cezasının da kaldırılmasını önerir.
  Tony Sosa'nın adamı Alberto ile New York'a gider. Bir gece önceden gazetecinin arabasının altına bomba yerleştirirler.Amaçları gazeteciyi konuşma yapacağı Birleşmiş Milletler binası önünde öldürerek ses getirmektir.Ancak ertesi sabah gazeteci yanına eşini ve çocuklarını da alır.Bu Tony'nin hesapları arasında yoktur, kadını ve çocukları öldürmek istemeyen Tony Albertoyu uyarır.Fakat Alberto onun sözlerini dinlemeyince onu kafasından vurarak öldürür.
  Tony Miami'ye döner dönmez kardeşi Ginayı aramaya başlar.Annesinden aldığı bilgiyle onu oturduğu yeni evde bulur.Tony eve geldiğinde Manny ile Ginayı beraber görür.Bir anlık cinnet geçiren Tony en yakın arkadaşı Mannyi vurarak öldürür.Gina'yı da kendi evine götürür.
  Bu arada Bolivya'daki ortağı Sosa kendisini afişe edecek gazetecinin karısını ve çocuğunu öldürmediği için ortağı çok kızar.Aynı sırada Sosanın onlarca adamı Tony Montananın evini sarar ve baskın düzenlerler.Sosa'nın adamları bahçedeki korumaları öldürerek yavaş yavaş Tony'yi kuşatırken, Mannynin öldürülmesiyle kendini kaybeden Gina Tony'yi öldürmeye çalışır ve onu sağ bacağından yaralar.Tam bu sırada binayı kuşatmış olan Sosanın adamlarından biri Tony'nin odasına girer ve Ginayı vurur. Bütün elemanları öldürülmüş olan ve artık tek başına kalan Tony cepheneliğinden çıkardığı M16 ile Sosanın adamlarına karşı tek başına savaşır.
  Benim Şahıslarla Sorunum Olmaz ; Şahısların Benle Sorunu Vardır... E.A  ben olamam bir aşkın kölesi ; benim derdim memleket meselesi...

  'Bir Umuttur Yaşamak' Sedat PEKER

 2. #2
  Genel Editör
  Üyelik tarihi
  21.Kasım.2008
  Mesajlar
  731
  Üye No
  5
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart  ,
  Benim Şahıslarla Sorunum Olmaz ; Şahısların Benle Sorunu Vardır... E.A  ben olamam bir aşkın kölesi ; benim derdim memleket meselesi...

  'Bir Umuttur Yaşamak' Sedat PEKER


 

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

   

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
bu sitede yazılanların tümü, üyelerimizin kişisel bilgi, yorum ve düşüncelerinden oluşur. doğruluk garantisi yoktur. türkiye cumhuriyeti kanunlarında yazılı olan ne varsa ilgili tüm kanunlar burada da geçerli olup aksi davranışlar ilgili üyeyi bağlamaktadır. üyelerin kaydettiği yazıların tüm hakları ve aidiyetleri forum ktü'ye devredilmiş sayılır. sitede yayımlanan özgün içerikli yazıların kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayınlanması doğru değildir. bunu yapan tosundur. bu şekilde yürütülmesi durumunda iş bu kişi karadeniz teknik üniversitesi fatih kampüsünde ikinci öğretimlerin ders çıkışı esnasında bir gece vakti kurtlara yem yapılacaktır. bundan doğacak herhangi bir sorunda yüce güçlere telgraf çekilecektir ve bütün sınavlarından ff alması gibi lanetlere maruz kalabilecektir. hukuki gereksinimler haricinde üyelerimizin her türlü bilgileri sevimli hayalet casper'ın korumakla yükümlü olduğu "forum ktü kozmik odası"nda saklı tutulur, gerçek bilgileri verilemez. sigara içmeyin ciğerlerinize yazıktır.
-copyright © 2008-2015 forum ktü-

Yukarı Git