BDP’DEN KÜRT KİLİSESİ
12 Eylül’deyapılacak olan referandum oylamasına sayılı günler kala İmralı’dan ve PKK’dan gelen emirlerle BDP’de yoğun bir trafik yaşanırken, farklı konularda da farklı faaliyetler yürütülüyor.
Misyonerlik faaliyetlerinde bulunan şahısların ya da grupların son süreçte özellikle Kürt kökenli vatandaşlara yönelik faaliyetlerine ağırlık verdikleri bilinenler arasında yer alıyor. Haber Vitrini sitesinin haberine göre dernekleşme çabası içerisine giren bu gruplara İHD ve BDP’nin de destek verdiği bildirilirken, bu grupların Kürtlerin Hıristiyanlaştırılmasının kendilerine olumlu yansımalarının olacağını değerlendirdikleri ifade ediliyor. Türkiye’deki misyoner unsurların İsrail’in güvenliğini garanti altına alabilmek ve Ortadoğu ile Orta Asya’ya açılabilmesini sağlamak amacıyla Kürtleri Hıristiyanlaştırmaya çalıştıkları, bu amaçla Mersin başta olmak üzere diğer bazı illerimizde “Kürt kilisesi” açılmasının planlarını yaptıkları, BDP’nin de bu konuya ciddi anlamda destek verdiği kaydediliyor.
Muhafazakar bir yapısı bulunmakla birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinden oy alan BDP’nin tabanı ile çelişen bir anlayışı benimsediği, bazı milletvekillerinin “Güneydoğu’da laikliğin kalesi biziz. Cemaatlerin faaliyetlerinden rahatsızlık duyuyoruz. Biz olmasak Güneydoğu İslam şeriatına teslim olur. Küçükler için Kuran kursuna geçit vermek şeriat devletine giden yolda en büyük adım olur” yönünde beyanlarda bulunduğu vurgulanıyor. Öcalan’ın bile daha önce İncil okuduğu ve bütün Kürtlerin İncil okuması yönünde beyanat verdiği, kendisine tutuklanmadan önce Vatikan televizyonundan Kürtçe İsa Mesih’in yaşantısıyla ilgili film seyrettirildiği şeklindeki söylemlerin de bu amaçla kullanıldığı söyleniyor.
Misyoner gruplar İslam karşıtlığı ile bilinen BDP ile birtakım ortak projeler içine girebileceklerini düşünüyor. Nitekim misyoner grupların 14 Temmuz’da Mersin’de BDP Siyaset Akademisi’nin açılışında BDP Milletvekili Ayla Akat Ata’ya Mersin başta olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerinde Kürt Kilisesi kurmak istediklerini ve bu konuda yardımlarına ihtiyaçları olduğunu söyledikleri, Kürtlerin İslamiyet’i kabul etmeleriyle birlikte Araplar tarafından sömürülerek Kürt kimliklerinden uzaklaştırıldıklarını ifade ettikleri iddia ediliyor. Ayla Akat Ata’nın ise, Kürt kilisesi konusuna olumlu baktıklarını, söz konusu projeye destek vereceklerini ve her zaman yanlarında olduklarını belirttiği aktarılıyor.
Daha önce Mardin’de “Kutlu Doğum Haftası” nedeniyle anma etkinliği düzenlemek isteyen Mustazaf-Der Kızıltepe Şubesi’ne BDP’li belediyenin izin vermediği, bu nedenle “BDP’nin Müslüman bir halktan oy aldığını unuttuğu” şeklinde büyük tepki gördüğü ise yaşananlar arasında yer alıyor.
Helin Demir
helindem@mynet.com