Karadeniz Teknik Üniversitesi Forumu - Forum KTÜ Foruma Hoş Geldiniz.
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Süper Üye
  Üyelik tarihi
  03.Aralık.2008
  Mesajlar
  622
  Üye No
  9
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart Sözde Ermeni Soykırımı

  44 Dakika önce

  Osmanlı ve Millet-i Sadıka Ermeniler


  Osmanlı Devleti kuruluş döneminde Ermeniler, genellikle Çukurova, Doğu Anadolu ile Kafkasya bölgelerinde yaşamaktadırlar. Bursa'nın başkent olduğu dönemde Ermeni ruhani reisliği başkente alınmıştır. İstanbul'un Fethinden sonra da İstanbul'a taşınmış ve daha sonra da Ermeni Patrikliği kurdurlmuştur. Ermeniler Anadolu'dan gelen göçlerle İstanbul'da büyük bir cemaat oluşturmuştur.

  1780 Zeytun İsyanı


  Maraş'ın Zeytun (Süleymanlı) kazasında, gerçekleşmiştir. Zeytun Ermenileri, IV. Murat tarafından verildiğini iddia ettikleri ve varlığını kanıtlayamadıkları bir fermana dayanarak 1774'ten beri vergi vermemektediyler. Bu sorunu çözmek için gelen Maraş valisi Ömer Paşa, Zeytun Ermenileri tarafında öldürülünce kasaba 7 ay sürecek bir sıkıyönetime tâbi kılınır. Bu, Ermenilerin Osmanlı Devleti yönetimine karşı ilk silâhlı isyandır.  93 Harbi ile General Lezarian  'Hamidiye Katliamı'  1905 Yıldız suikast teşebbüsü

  Yıldız suikast teşebbüsü, II. Abdülhamit'e karşı 21 Temmuz 1905 günü Ermeni sempatizanı Belçikalı Edward Jorris önderliğinde Taşnak örgütü tarafından Cuma selamlığından önce Yıldız Camii önünde düzenlenen suikast girişimidir. Birçok kişinin yaşamını kaybettiği olayda Abdülhamit şans eseri 1 dakikalık bir gecikmeyle kurtulmuştur. Abdülhamit suikastçileri bağışlamıştır.

  1919 Adana İsyanı  1914 Zeytun İsyanı

  1914 Zeytun İsyanı, Zeytun Ermenileri tarafından Zeytun Fedai Alayı kurularak, 30 Ağustos 1914 tarihinde çıkan isyan.
  Osmanlı Hükümeti 3 Ağustos'ta seferberlik ilan etti. Zeytun'lu Ermeniler Osmanlı bayrağı altında bulunmayı istemeyerek kendi subaylarının yönetiminde bir Zeytun Fedai Alayı kurarak bulundukları bölgeleri kontrol istemişler, tabiatıyla kabul edilmeyen bu talepleri üzerine 30 Ağustos tarihinde fiilen isyan etmişlerdir. Takip sonunda 60 kadar direnişçi silahları ile yakalanmış ve bir süre sakinlik oluşmuşsa da Aralık ayında, Zeytunlular yeniden mülkiye memurlarına ve jandarmalara saldırmaya başlamışlardır.

  I.Dünya Savaşı Sırasında Ermeniler


  Tehcir Kanunu Öncesi

  Osmanlı Devleti'nin 1 Kasım 1914'te İngiltere, Fransa ve Rusya'ya karşı savaşa girmiştir. Birçok Ermeni, Ermeni komiteleri tarafından kurulan gönüllü Ermeni alaylarına katılmış ve Rus işgal kuvvetleriyle birlikte Doğu Anadolu topraklarına girmişlerdir.

  Tehcir Kanunu ve Uygulama Emirleri, planları

  "Tehcir Kanunu" olarak bilinen; fakat geçici kanun mahiyetinde olan ve asıl adı "Savaş zamanında hükümet uygulamalarına karşı gelenler için asker tarafından uygulanacak önlemler hakkına geçici kanun" 27 Mayıs 1915 tarihinde kabul edilmiştir. Kanun, 1 Haziran 1915 günü dönemin Resmi Gazetesi Takvim-i Vekayi'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

  Tehcir'de yaşanan olaylar


  Erzurum, Van ve Bitlis vilayetlerinden çıkarılan Ermeniler, Musul'un güney kısmı, Zor ve Urfa sancağına; Adana, Halep, Maraş civarından çıkarılan Ermeniler ise Suriye'nin doğu kısmı ile Halep'in doğu ve güneydoğusuna nakledilmişlerdir.

  Tehcir sonrası olaylar ve mahkemeler


  Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Osmanlı Devleti işgal edilmiştir. İşgal Kuvvetleri bu konuyla ilgili olarak savaş suçu işledikleri gerekçesiyle ve soykırım iddiaları çerçevesinde bir çok kişiyi tutuklamıştır. İşgale karşı direnişi organize edilebilecek kadronun ve liderlik potansiyeli gösterebilecek olanların devreden çıkarılmak istendiğini düşündüren bu listeye soykırımla suçlananlar daha sonra ilave edilmiştir.

  Tehcir Kanunu öncesi ve sonrası olayların tanımlanması


  Olaylar hakkında uluslararası alanda farklı tanımlamalar bulunmaktadır.
  Soykırım tezinin temel taşı Ermenilerin Osmanlı Devleti tarafından sürüldüğü, öldürüldüğü, vb. konular değildir. Esas iddia, bu eylemlerin, Ermeni toplumunu kökten yoketmeye yönelik sistemli ve bilinçli bir devlet politikasının sonucu olup olmamasıdır.
  Tarihte toplumlar arasında ve savaş dönemlerinde gerçekleşmiş sayısız katliam vardır. Ancak bir toplumun devlet kararıyla ve bilinçli olarak yokedilmesi, soykırım tezini savunanlara göre, tarihte çok ender rastlanan bir insanlık suçudur. Bu nedenle, 1915 olaylarının ardındaki hükümet politikasını kanıtlayacak belgelerin ortaya çıkarılması, soykırım tartışmalarının ana eksenini oluşturmuştur.

  Olaylar Soykırımdır Tezi

  Osmanlı Devleti'nde iktidarda bulunan İttihat ve Terakki hükümetinin 1915'te çıkardığı Tehcir Kanununun öncesinde ve sonrasında meydana gelen olayları Ermeni Soykırımı olarak tanımlayan tezdir.
  Olayların müslümanlar tarafından Ermeni kökenli Osmanlı tebaalarına karşı yapılan katliamlar olduğu ve Osmanlı Devleti'nin Doğu Anadolu'daki Ermeni toplumunun imhasını amaçlayarak kasten öldürttüğü öne sürülmektedir.  Olaylar soykırımdır tezini kabul eden ülkeler

  Bazı ülkelerin meclislerinde bu olaylarla ilgili soykırım tezi kabul edilmiştir. bazı ülkeler ise olayları katliam olarak tanımlamaktadır. 1915'te Osmanlı Devleti'ndeki ileri gelenlerin tutuklanıp sürgüne gönderildiği 24 Nisan günü, günümüzde dünya Ermenileri tarafından Soykırım Günü olarak anılmaktadır.

  Soykırım Tanımını Reddeden Tez


  Türkiye Cumhuriyeti resmî politikasında, Ermenilerce öldürülen birçok Türk'un yanısıra, tehcir sırasında ve sonrasında birçok Ermeninin öldüğünü kabul etmekle birlikte, bu olayların soykırım değil, savaş koşulları, hastalıklar ve Ermeniler'in zorunlu göçünü kolaylaştıracak imkânların bulunmaması olduğunu öne sürmektedir . Bu zorunlu göç (tehcir), düşmanla işbirliği yapan ve ülkenin birliğine zarar veren bir topluluğun zararlı faaliyetlerinin engellenmesi amacıyla ve iç güvenlik nedeniyle başka topraklarda yerleşime zorlanması yönünde alınmış bir önlemdir.
  Osmanlı arşivlerinde (Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık arşivi) göçe tabi tutulan Ermeniler için yolculuk sırasında rahatlarının sağlanması, can ve mallarının korunması için buyruklar olduğu görülmektedir.

  Milli Mücadele Döneminde Ermeniler  Türkiye ve Ermeniler


  Lozan Antlaşması ve Azınlıklar


  Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri, Lozan Antlaşmasında da yer almıştır. Buna göre, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bir bütün oluşturan Türkiye'de yaşayan ve Türk devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes eşit ve aynı haklara sahip Türk ulusunu oluşturmaktadır. Antlaşmada Türkiye'de yaşayan Hıristiyan kökenli Rum ve Ermeniler ile Museviler azınlık olarak tanımlanmış; mal, mülk ve ibadet hakları güvence altına alınmıştır.

  ASALA ve eylemleri

  ASALA 1975-1985 yılları arasında faaliyet gösteren Ermeni silahlı örgüttür. T.C. Güvenlik güçleri tarafından terör örgütü olarak tanımlanır. 1975 yılında Lübnan'daki iç savaş esnasında, Beyrut şehrinde, sempatizan Filistinlilerin yardımı ile kuruldu. Kurucuları Agop Agopyan ve Agop Tarakçıyan'dır. Fransa ve Yunanistan ASALA'nın üsleri olmuştur.
  "Ermenistan'ın Özgürlüğü için Gizli Ermeni Ordusu" anlamına gelen İngilizce "Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia" tamlamasının kısaltmasıdır. Bağımsız bir Ermenistan'ın kurulması ve 1915 yılındaki olaylar hakkında Olayları soykırım olarak tanımlayan Ermeni tezinin kabul ettirilmesi için çalışmıştır.Ama Asala devlet tarafından yapılan operasyonlarla bitirilmiştir.

 2. #2
  Bölüm Editörü
  Üyelik tarihi
  17.Kasım.2008
  Mesajlar
  366
  Üye No
  2
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Standart

  Tesekkrler paylasım için


 

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

   

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
bu sitede yazılanların tümü, üyelerimizin kişisel bilgi, yorum ve düşüncelerinden oluşur. doğruluk garantisi yoktur. türkiye cumhuriyeti kanunlarında yazılı olan ne varsa ilgili tüm kanunlar burada da geçerli olup aksi davranışlar ilgili üyeyi bağlamaktadır. üyelerin kaydettiği yazıların tüm hakları ve aidiyetleri forum ktü'ye devredilmiş sayılır. sitede yayımlanan özgün içerikli yazıların kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayınlanması doğru değildir. bunu yapan tosundur. bu şekilde yürütülmesi durumunda iş bu kişi karadeniz teknik üniversitesi fatih kampüsünde ikinci öğretimlerin ders çıkışı esnasında bir gece vakti kurtlara yem yapılacaktır. bundan doğacak herhangi bir sorunda yüce güçlere telgraf çekilecektir ve bütün sınavlarından ff alması gibi lanetlere maruz kalabilecektir. hukuki gereksinimler haricinde üyelerimizin her türlü bilgileri sevimli hayalet casper'ın korumakla yükümlü olduğu "forum ktü kozmik odası"nda saklı tutulur, gerçek bilgileri verilemez. sigara içmeyin ciğerlerinize yazıktır.
-copyright © 2008-2015 forum ktü-

Yukarı Git