Olimpos Dağı (Yunanca: Όλυμπος, Olympos; Eski Türkçe: Semavatevi ), Yunanistan'ın Kuzeyinde, Tesalya ve Orta Makedonya idari bölgeleri arasında kalan dağ. Dağ, 2,917 m yüksekliği ile Yunanistan'nın en yüksek noktasıdır ve aynı zamanda mitolojide Yunan Tanrılarının evidir.

Başkent Atina'ya 263km, Selanik'e ise 78km uzaklıktadır. Olimpos Dağının 752m'den başlayarak 2917m'ye ulaşan 52 ayrı zirvesi vardır. Kasım-Mayıs döneminde zirveler karla kaplıdır. Kışın sıcaklık -20°C,+10°C; yazın ise 0°C,+20°C arasındadır. Yıllık 1000-1800mm yağış alan dağ, bir çok küçük akarsuyun kaynağıdır.
Olimpos Ulusal Milli Parkı, 1938 yılın Yunanistan'nın ilk milli parkı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca dağ, 1981 yılından beri, bir UNESCO projesi olan Dünya Biyosfer Reservlerinden biridir.


Dağa yönelik ilk keşif gezilerinden birini avcı lakabıylada bilinen Osmanlı Sultanı IV. Mehmet'in gerçekleştirdiği söylenir. Ama kayıtlardaki ilk zirve tırmanışı 1780 yılında Fransız denizci Sonini'nin gerçekleştirdiği başarısız girişimidir. 1913 yılına kadar zirveye ulaşan olmamıştır. 2 Ağustos 1913 günü Yunanlı yerel bir avcı olan Chris Kakalas rehberliğde iki İsviçreli, Fred Bouasona ve Daniel Bo-Beauvais zirveye ulaşırlar


Antik Yunan inanç sisteminde, dağın zirvesinde bulutların arasında Yunan Tanrıları yaşar. Tanrılar, dağın adından dolayı Olimposlular yada Oniki Olimposlu olarak anılır. Dağ, Titanlar Savaşında Olimposluların kalesi durumundadır.


Dağın Simülasyonu: