CERN'deki büyük hadron çarpıştırıcısından elde edilen sonuçların hesaplanmasında, Yakın Doğu Üniversitesi'nin süper bilgisayarı da kullanılıyor.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından yürütülen ve 'yüzyılın deneyi' olarak nitelenen bilimsel çalışmaya, Lefkoşa'daki Yakın Doğu Üniversitesi süper bilgisayarı da katkı sağlıyor.
YDÜ'den verilen bilgiye göre, YDÜ İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi yüzyılın deneyi olarak bilinen ve CERN tarafından yürütülen Büyük Hadron Çarpıştırıcısından elde edilen sonuçları hesaplamaya 19 Ekim 2008'de başlamıştı.

YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Fahrettin Sadıkoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, deneyle ilgili CERN'de "Higgs Boson" adı verilen atomaltı parçacığının izinin bulunduğunu belirterek, Yakın Doğu Üniversitesi'nin de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bu araştırmada yer aldığını söyledi.
Sadıkoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi süper bilgisayarının yakın coğorafyadaki en büyük ve en hızlı bilgisayar olduğunu ifade ederek, bu deneyin sonuçlarının analizi için süper bilgisayarlara ihtiyaç duyulduğunu, süper bilgisayarda işlenen verilerin sonuçlarının merkeze geri gönderildiğini kaydetti.
CERN bilim insanları, parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve "Higgs Boson" adı verilen atomaltı parçacığının izini bulduklarını, ancak elde edilen verilerin keşif olarak nitelenemeyeceğini açıklamıştı.


CERN bu deneyi bi tamamlasa da yolumuza baksak artık