Üniversiteden normal süresinde mazun olamayan öğrencilerden katlamalı harç alınmasını öngören uygulama geri çekildi. Uygulama üniversite öğrencilerinin tepkisini çekmiş, protestolar düzenlenmişti.

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, katlamalı harç uygulamasının geri çekildiğini açıkladı.

Arınç şunları söyledi: “Normal eğitim öğretim süresince okulunu bitirenlerden daha önceki kararımız, harç ve katkı payı alınmıyordu. Ancak bu süre içerisinde eğitimini tamamlayamayanlardan yüzde 50 veya yüzde 100, yüzde 150 artırımlı değil, o sene için ne kadar öngörüldüyse, beşinci, altıncı yedinci yıl olan öğrenciler sadece bu katkı payını ödeyecekler. Lisans üstü öğrenciler de aynı uygulamanın içerisinde kalacak ve eğer bugüne kadar artırımlı olarak katkı payı ödemiş olanlar varsa, normalin dışındaki kısım kendilerine iade edilmiş olacak.”

Katlamalı harç uygulamasının seyri:
17 Kasım 2014: Üniversiteye katlamalı harç geliyor. (Haberin devamı için tıklayınız!)
18 Ocak 2015: Eylemler sonuç verdi: Katlamalı harçta yeni düzenleme. (Haberin devamı için tıklayınız!)
3 Şubat 2015: Üniversitelilerin harçlara karşı dayanışma ağı harclarahayir.com açıldı. (Haberin devamı için tıklayınız!)
4 Şubat 2015: Zamlı ve katlamalı harçlara karşı tepkiler sürerken, üniversite öğrencileri harç uygulamasının failini bulamıyor. Rektörlerin “YÖK yaptı” çıkışından sonra bir açıklama da YÖK’ten geldi: “Biz yapmadık!” (Haberin devamı için tıklayınız!)
10 Şubat 2015: Üniversiteler harçların ertelenme kararını uygulamıyor. (Haberin devamı için tıklayınız!)
11 Şubat 2015: Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası hükümetin katlamalı harç uygulamasını geri çektiği açıklandı.
Sendika.Org